لینک های دسترسی

Breaking News

یک مرزبان ایرانی در مرز با افغانستان کشته شد


وزارت خارجهٔ ایران روز چهارشنبه ۲۹ جون (هشتم سرطان) اعلام کرد که یک مرزبان ایرانی در یک "حادثه" در جنوب شرق این کشور در مرز با افغانستان کشته شده است.

ناصر کنعانی، سخنگونی این وزارت گفت: "ابعاد این حادثه ناگوار در منطقه مرزی میلک که منجر به شهادت مرزبان عزیز جمهوری اسلامی ایران گردید، از جانب نهادهای مسوول در دست بررسی است که به محض مشخص شدن دقیق موضوع، اطلاع رسانی خواهد شد."

آقای کعنانی افزود: "از مقامات مسوول حکومت سرپرست افغانستان انتظار می‌رود در جهت روشن شدن ابعاد موضوع، مجازات عاملین و اتخاذ تدابیر لازم برای جلوگیری از وقوع حوادث مشابه اقدام جدی به عمل آورند."

اما مقامات افغان به خبرگزاری فرانس پرس گفته اند که هیچگونه درگیری در مرز با ایران رخ نداده است.

چندی پیش، طالبان با مرزبانان ایرانی در مرز دو کشور در ولایت نیمروز درگیر شدند. پس از آن درگیری سپاه پاسداران ایران گفت که در اثر "سو تفاهم مرزی میان نیروهای مرزبانی ایرانی و طالبان" در ساحۀ شغالک در نزدیکی ولایت نیمروز درگیری رخ داده است.

سفارت ایران و طالبان: درگیری در مرز افغانستان-ایران پایان یافته است

ایران، مانند سایر کشورهای جهان، تا کنون حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است و از طالبان همواره خواسته اند تا یک حکومت فراگیر را تشکیل دهند.

پس از آنکه طالبان در سال ۱۹۹۸ بر قونسلگری ایران در شهر مزارشریف حمله کردند و ۱۰ دپلومات و یک ژورنالست ایرانی را کشتند، تهران روابط بسیار نزدیک با این گروه نداشته است.

در این اواخر موضوع حقابۀ ایران از دریای هلمند نیز سبب تنش میان ایران و طالبان شده است.

کابل و تهران برای تقسیم آب دریای هلمند در زمان موسی شفیق، صدر اعظم پیشین افغانستان در سال ۱۳۵۱ خورشیدی، یک معاهده را امضا کردند، که بر اساس آن باید سالانه ۸۱۷ میلیون متر مکعب آب دریای هلمند به ایران داده شود، اما پیش از این حکومت‌های پیشین گفته بودند که سالانه چندین برابر بیشتر از توافق، آب به ایران می‌ریزد.

در سال‌های اخیر، چندین بند برق و بندهای آب‌گردان در افغانستان در مسیر این دریا احداث شده است که این امر سبب کمبود آب در بخش‌های ایران شده است.

یکی از این آب‌گردان‌ها، بند کمال خان در نزدیکی مرز با ایران است که به تاریخ ۲۴ مارچ ۲۰۲۱ (چهارم حمل) از سوی محمد اشرف غنی، رییس جمهور پیشین افغانستان افتتاح شد.

در تازه ترین مورد حسین میر عبداللهیان وزیر خارجه ایران روز جمعه گذشته در گفتگوی تلیفونی با امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجهٔ طالبان بر عملی‌شدن تعهدات این گروه دربارۀ حقابۀ ایران از دریای هلمند (هیرمند) تاکید کرده است.

وزارت خارجهٔ ایران با نشر اعلامیه‌ای به نقل از آقای عبداللهیان گفته است: "درخواست جدی داریم که هیات حاکمه سرپرستی افغانستان در عمل به تعهدات دوجانبۀ خود مطابق قراردادهای لازم الاجرای فی ما‌بین در حوزه حقابۀ ایران و آب‎‌های مرزی همکاری لازم و جدی را داشته باشد و با حل این مسله، آن را به عاملی برای تقویت همکاری و دوستی بین دو کشور و ملت مبدل کند."

طالبان نیز گفته اند که آنان بر تطبیق معاهدۀ سال ۱۳۵۱ خورشیدی میان افغانستان و ایران در مورد حقابۀ آن کشور از دریای هلمند موافقت کامل دارند.

XS
SM
MD
LG