لینک های دسترسی

Breaking News

ایران آمادهٔ ازسرگیری روابط با عربستان است


محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران می‌گوید که ایران آمادهٔ همکاری و از سر گیری روابط نزدیک با عربستان سعودی جهت تامین صلح و ثبات در منطقه، به ویژه در یمن، می‌باشد.

آقای ظریف روز چهار شنبه ۱۲ می (۲۲ ثور) پس از دیدار با فیصل مقداد، همتای سوری خود در دمشق، به خبرنگاران گفت: "ما مسلماً و همیشه برای روابط نزدیک با عربستان سعودی آماده بوده ایم. "

این در حالی است که سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه برای اولین بار علناً تایید کرد که کشورش در حال مذاکره با عربستان سعودی رقیب منطقه‌ای خود است و گفت برای حل مسایل هر آنچه در توان دارند انجام خواهند داد.

یک مقام ارشد وزارت خارجه عربستان سعودی نیز هفته گذشته به رویترز گفت که مذاکرات عربستان و ایران با هدف کاهش تنش های منطقه‌ای انجام شده است. این مقام سعودی گفته بود که برای قضاوت در مورد نتیجه کار خیلی زود است و ریاض می خواهد "کارهای قابل تایید" را ببیند.

این مذاکرات با میانجی‌گری مصطفی الکاظمی، صدر اعظم عراق صورت گرفته است. آگاهان امور می‌گویند که تلاش عراق برای میانجی‌گری برای این است که نمی‌خواهد به میدان جنگی میان ایران و عربستان سعودی تبدیل شود.

روابط دپلماتیک میان ایران و عربستان سعودی، پس از حمله معترضان ایرانی به سفارت این کشور در سال ۲۰۱۶ قطع شد.

مسایل دیگری در منطقه، از جمله جنگ در سوریه و یمن، به تنش‌ها در روابط دو کشور افزوده است. عربستان سعودی مخالف دولت سوریه است در حالیکه ایران از رییس جمهور بشارالاسد حمایت می‌کند.

افزون بر آن نیروهای ایتلاف به رهبری سعودی در یمن حملات هوایی را علیه شوشیان شیعه حوثی انجام می‌دهند در حالیکه ایران از شورشیان حوثی حمایت می‌کند که بارها اهدافی را در عربستان سعودی مورد حمله قرار داده اند.

XS
SM
MD
LG