لینک های دسترسی

Breaking News

ایران راکت های "هوشمند و نقطه زن" را آزمایش کرد


راکت فجر ۵ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران "هدایت شونده" است

رسانه ‌های وابسته به سپاه پاسداران ایران گزارش دادند که مانور سه روزه نیروی زمینی سپاه پاسداران در"منطقه کویر مرکزی و شرق ایران" آغاز شده و "راکت‌های هوشمند و نقطه زن» مورد آزمایش قرار گرفتند.

به گزارش خبر گزاری فارس٬ این راکت‌ها اهدافی در فاصله بیش از ۱۰۰ کیلومتری را مورد اصابت قرار داده‌اند. نوع راکت‌های که مورد آزمایش قرار گرفته به نام فجر ۳ ٬ ۴ و ۵ اعلام شده که راکت فجر ۵ "هدایت شونده" است.

محمد پاکپور، قوماندان قوای زمینی سپاه پاسداران پیام این مانور را آمادگی ایران برای ایستادگی "در برابر هر تهدیدی" عنوان کرده است.

قبل از این مانور، آزمایش یک میزائیل بالستیک موسوم به "خرم شهر" با واکنش شدید مقام‌های آمریکایی مواجه شد.

نیکی هیلی، نماینده ایالات متحده در سازمان ملل، آزمایش میزائیل ایران را "کاملاً غیرقابل قبول» خطاب کرد و گفت این آزمایش تخطی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است. خانم هیلی تاکید کرد که حکومت ایالات متحده در برابر اقدامات ایران، چشم نخواهد بست.

مایکل فلن که در آن زمان مشاور امنیت ملی دونالد ترمپ بود، این اقدام را نشانه‌ای از نقش بی‌ثبات کننده ایران در شرق میانه تلقی کرد. آقای فلن همچنی گفت که ادارۀ ترمپ این اقدامات ایران را که "امنیت، شگوفایی و ثبات منطقه را تهدید میکند و جان امریکایی‌ها را در معرض تهدید قرار می دهد محکوم می کند."

آقای فلن گفته بود که ایران را رسماً تحت نظر قرار گرفته است.

پس از آن دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده، اعلام کرد که گزینه نظامی بر ضد ایران از روی میز خارج نشده است.

به تعقیب آن، وزارت مالیۀ ایالات متحده، فهرست جدیدی از تعزیرات را بر افراد و شرکت‌های مرتبط با فعالیت میزائیل ایران، وضع کرد.

در مقابل ایران می‌گوید که برنامه‌های تسلیحاتی‌اش دفاعی است و مغایر با قطعنامه‌های بین‌المللی نیست.

XS
SM
MD
LG