لینک های دسترسی

Breaking News

حاشیه‌های خبرساز نخستین رقابت ایران در جام جهانی


نخستین رقابت تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر در مقابل انگلستان که با نتیجۀ شش در برابر دو و پیروزی انگلستان انجامید، حاشیه‌های خبر ساز دیگری نیز داشت.

بازیکنان تیم ایران، بر خلاف عرف معمول، در آغاز این رقابت سرود ملی کشور شان را نخواندند و نیز هوادارانی که نمادها و شعارهای ضد جمهوری اسلامی ایران از جمله پرچم‌هایی با نشان شیر و خورشید با خود داشتند، اجازۀ ورود به ورزشگاه را نمی‌یافتند.

گزارش‌هایی نشر شده است که پیش از آغاز این رقابت، ایرانی‌هایی که پرچم‌هایی با نشان شیر و خورشید در دست داشتند، تنها به شرط تحویل دادن پرچم‌‌هایشان اجازه ورود به ورزشگاه را یافتند.

همچنین هواداران تیم ایران که پیراهن‌هایی با نشان پرچم شیر و خورشید یا پیام‌های ضد جمهوری‌اسلامی را به تن کرده بودند، نیز اجازۀ ورود به استدیوم را نداشتند، مگر آنکه قبول می‌کردند که پیراهن‌های شان را پشت و رو بپوشند.

با وصف این محدودیت‌ها، فلم‌ها و تصاویری در شبکه‌های اجتماعی نشر شده است که شماری از ایرانیان را با پرچم شیر و خورشید و شعارهای "زن، زندگی، آزادی" در داخل محوطۀ ورزشگاه نشان می‌دهد.

پرچم شیر و خورشید به عنوان نمادی برای اعتراض به رویکردهای سرکوبگرانۀ حکومت مذهبی ایران قلمداد می‌شود.

شاهزاده رضا پهلوی با بازنشر ویدیویی از حضور زنی با پرچم شیر و خورشید در ورزشگاه محل برگزاری مسابقه ایران و انگلستان نوشت: "این ایران واقعی است که قطر آن را سانسور می‌کند."

موضوع دیگر خبرساز در این رقابت، امتناع اعضای تیم ملی ایران از خواندن سرود ملی کشور شان بود. همه ۱۱ بازیکن ایرانی در حالی که سرود ملی ایران در استدیوم بین‌المللی خلیفه، در شهر دوحه، پایتخت قطر پخش می‌شد، ساکت بودند و از همراهی با خواندن آن خودداری کردند.

هرچند تکرار کردن سرود ملی از سوی اعضای تیم‌های ورزشی یک امر حتمی و ضروری پنداشته نمی‌شود، این حرکت بازیکنان تیم ملی ایران، به عنوان حمایت آشکار آنان از معترضان در ایران قلمداد شده است. تا کنون حکومت ایران در پیوند با این حرکت تیم ملی آن کشور واکنش رسمی نشان نداده است.

نخستین رقابت ایران در جام جهانی فوتبال در حالی برگزار شده است که گزارش‌ها از ادامۀ سرکوب‌ معترضان در ایران در روز دوشنبه حکایت دارد.

در پی مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد ایران، آن کشور شاهد اعتراضاتی است که حکومت جمهوری اسلامی را به گونۀ بی‌پیشینه به چالش کشیده است.

شماری از چهره‌های مشهور ایران، از جمله ورزشکاران و مجریان برنامه‌های ورزشی ایران در اعتراض به سرکوب معترضان در آن کشور، از حضور در رقابت‌های جام جهانی امتناع ورزیده اند.

XS
SM
MD
LG