لینک های دسترسی

Breaking News

جام جهانی فوتبال؛ انگلستان در یک رقابت پرگول ایران را شکست داد


تیم ملی فوتبال ایران

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر، روز دوشنبه ۲۱ نومبر (۳۰ عقرب) شاهد یک رقابت پر گول در گروه ب میان تیم‌های ایران و انگلستان بود.


تیم ملی فوتبال ایران در نخستین رقابت گروهی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ قطر، روز دوشنبه ۲۱ نومبر (۳۰ عقرب) با نتیجۀ شش مقابل دو در برابر انگلستان شکست خورد و پرگول‌ترین شکست خود را در تاریخ فوتبال جام جهانی تجربه کرد.


تیم فوتبال ایران از لحاظ تکتیک و شیوۀ بازی، به "برازیل آسیا" معروف است اما گویا با تیم ایران امروز نه تنها که بخت همراه نبود بلکه بازیکنان ایران نتوانستند در تمام بازی، خط میانه و دفاعی خود را آرایش خوبی بدهند.


فشار روحی بر بازیکنان تیم ایران زمانی سایه افگند که دروازه بان اول تیم ملی ایران پس از مصدومیت در ناحیۀ بینی، در آغازین دقایق بازی مجبور به ترک میدان شد و این امر به نحوی سبب شد که خط میانه و حملۀ انگلستان به حملات خود بر دروازۀ تیم ایران شدت بخشند.


توپ هایی که دروازۀ تیم ایران را باز کرد، به باور مبصرین "منفذهای خط میانه و ضعف ساختاری خط دفاعی ایران" فرصت گول زنی را به بازیکنان سفیدپوش انگلستان مهیا کرد.


نخستین گول انگلستان با ضربۀ سر بلینگهم بازیکن شماره ۲۲ انگلستان در دقیقۀ ۳۵ بازی وارد دروازۀ ایران شد. گول دوم را ساکا مهاجم انگلستان در دقیقۀ ۴۳ بازی به ثمر رساند و سترلینگ، بازیکن شماره ۱۰ انگلستان در حوالی دقیقۀ ۴۶م بازی، برای بار سوم دروازۀ ایران را باز کرد.


سترلینگ با گول خود در برابر ایران، بیستمین گول تیم ملی خود را برای انگلستان به ثمر رساند.


نیمۀ دوم با آرایش دفاعی‌تر و تعویض برخی بازیکنان تیم ملی ایران پیگیری شد، اما نه تنها ایرانی‌ها نتوانستند گول‌های خورده را جبران کنند بلکه دروازۀ تیم ایران، سه بار دیگر در دقایق ۶۲، ۷۱ و ۹۰ بازی توسط ساکار، شفورد و گریلیش، بازیکنان تیم انگلستان باز شد.

تیم ایران در نیمۀ دوم تلاش کرد چند باری برای خط دفاعی و دروازه بان انگلستان دردسر ایجاد کند. مهدی طارمی، مهاجم ایران در دقیقۀ ۷۱ بازی توانست از داخل محوطۀ جزا نخستین گول تیمش را به ثمر برساند.


در ثانیه‌های پایانی بازی تیم ایران به یک پنالتی دست یافت و مهدی طارمی بازیکن شماره ۹ ایران توانست دومین گول خود را در این رقابت وارد دروازۀ انگلستان کند.


مبصرین به این باور اند که اگر ایران بتواند خط دفاعی خود را آرایش محکم‌تری بدهد تا جلو نفوذ مهاجمین ویلز و امریکایی را به حد اقل برساند، خواهد توانست در دو رقابت بعدی خود با ایالات متحده و ویلز به نتیجۀ بهتری نایل آید.

بازی بعدی تیم ملی ایران در گروه ب روز جمعه ۲۵ نومبر با تیم ویلز خواهد بود.
پیش از این تیم‌های دیگر جهان نیز در سطح جام جهانی بیش از شش گول را تجربه کرده اند.آلمان در جام جهانی ۲۰۰۲ هشت بار دروازۀ تیم ملی عربستان را باز کرد و در سال ۲۰۱۴ همین تیم در برازیل، تیم میزبان را هفت مقابل یک شکست داد.

رقابت‌های دیگر امروز دوشنبه جام جهانی قطر ۲۰۲۲ میان تیم های هالند و سنیگال و ایالات متحده – ویلز برگزار می شود.

تیم ایران در حالی در جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ اشتراک می‌کند، که ایران برای چندین هفته شاهد اعتراضات گسترده در شهرهای مختلف است و گزارش‌ها از سرکوب گستردهٔ معترضان ادامه دارد.

شمار زیادی از چهره‌های شناخته شده حمایت خود را از اعتراضات مردم نشان داده‌اند.

در همین حال شماری از هواداران تیم ملی ایران در جریان مسابقۀ تیم ملی ایران با انگلستان در استدیوم خلیفه در شهر دوحه، پایتخت قطر، شعار زن زندگی آزادی را بلند کردند.

اعضای تیم ملی فوتبال ایران نیز پیش از بازی در مقابل انگلیس تصمیم گرفتند که سرود جمهوری اسلامی را نخوانند؛ موضوعی که حمایتی آشکار از معترضان در ایران قلمداد شده است.

XS
SM
MD
LG