لینک های دسترسی

Breaking News

ایران در مورد توافق هسته‌ای خواستار ضمانت امریکا شد


سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران

ایران می‌گوید در صورت موفق شدن مذاکرات برای احیای توافقنامه هسته‌ای این کشور، ایالات متحده باید ضمانت بدهد که بار دیگر این توافقنامه را ترک نخواهد کرد.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه هشتم نومبر (۱۷ عقرب) گفت که امریکا باید تمام تعزیرات اقتصادی علیه ایران را بردارد و اشتباه خود را مبنی بر ترک کردن توافقنامه هسته‌ای بپذیرد.

دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا در سال ۲۰۱۸ خروج امریکا را از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهان اعلام کرد و تعزیرات اقتصادی فلج کننده را بر ایران از سر وضع کرد.

با رویکار آمدن حکومت به رهبری جو بایدن، واشنگتن به پیوستن دوباره به این توافقنامه تمایل نشان داد و تا ماه جون چندین دور مذاکرات غیرمستقیم میان ایران و امریکا در این مورد صورت گرفت.

این مذاکرات در ماه جون پس از انتخاب ابراهیم رییسی به صفت رییس جمهور ایران متوقف شد و انتظار می‌رود که مذاکرات غیر مستقیم بین واشنگتن و تهران به خاطر احیای این توافقنامه و پیوستن مجدد امریکا به آن، در ۲۹ نومبر در ویانا، پایتخت اتریش آغاز شود.

در همین حال، یک دپلومات غربی گفته است که از تقاضای تهران برای تضمین امریکا و نیز درخواست آن کشور برای رفع تعزیرات بر می‌آید که ایران در مورد مذاکرات جدی نیست.

XS
SM
MD
LG