لینک های دسترسی

Breaking News

برادر رییس جمهور ایران به اتهام 'فساد و رشوت' به زندان محکوم شد


حسین فریدون، برادر حسن روحانی رییس جمهور ایران، به اتهام فساد و رشوت از سوی محکمه به پنج سال زندان محکوم شد.

غلام حسین اسماعیلی، سخنگوی قوۀ قضایی ایرانی روز سه شنبه اول اکتوبر (نهم میزان) به خبرنگاران گفت که شاید آقای فریدون در "پرونده‌های دیگری" نیز محکوم به مجازات شود، اما جزییات بیشتری ارایه نکرد.

آقای اسماعیلی گفت که تجدید نظر محکمه مدت حبس آقای فریدون را از هفت سال به پنج سال کاهش داده است. او همچنین گفت که بر اساس فیصلۀ محکمه حسین فریدون باید ۳۱ میلیارد تومان (حدود یک میلیون دالر) جریمۀ نقدی نیز بپردازد.

حدود ۴۶ قانونگذار ایرانی، دو سال پیش، از رییس جمهور روحانی خواستند تا برادرش را به "اتهام فساد مالی" به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کند.

پس از آن سروصداها، محکمه آقای فریدون را به اتهام فساد مالی احضار و برای او قرار تامین وثیقه تعیین کرد؛ اما به دلیل ناتوانی در تامین وثیقه وی به زندان معرفی شد.

حسین فریدون پس از یک روز بازداشت، به قید ضمانت پولی آزاد شد. تامین این وثیقه سنگین توسط وزیر صحت آن وقت ایران نیز خبرساز شده بود.

برخی رسانه‌های ایران آن زمان گزارش دادند که حسین فریدون رایزنی‌های موثری را برای سپردن مسوولیت‌هایی در بانک‌ها و دیگر بخش‌های تاثیرگذار اقتصادی به افراد خاص انجام می‌داده است و این افراد در مقابل، مبالغ هنگفتی را به او "رشوت" پرداخت می‌کردند.

حسین فریدون در دوره اول ریاست جمهوری روحانی دستیار ویژه او و از اعضای هیات ایران در مذاکرات هسته‌ای بود.

XS
SM
MD
LG