لینک های دسترسی

Breaking News

آغاز دور تازۀ مذاکرات با ایران، و حیرت اسراییل از آن


اسراییل از بابت پیشرفت مذاکرات با ایران، نگران است

جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده و محمد جواد ظریف همتای ایرانی او امروز یکشنبه، در دور تازۀ مذاکرات هستوی در ژنیو، سعی می کنند تا بر اختلاف نظر های شان فایق آیند. هر دو جانب در صدد آنند تا قبل از ختم میعاد ٣١ مارچ، بر یک چارچوب سیاسی توافق کنند.

رسانه های ایران گزارش میدهند که در این مذاکرات، حسین فریدون برادر و دستیار نزدیک حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز حضور دارد.

همچنان برای نخستین بار ارنست مونیز وزیر انرژی ایالات متحده نیز شامل مذاکرات میباشد. او پس از آن به شرکت در این نشست توافق کرد که از جانب ایران، علی اکبر صالحی رئیس ادارۀ اتمی آن کشور از اشتراک اش در مذاکرات خبر داد.

حیرت و اضطراب اسراییل

بنیامین نتنیاهو صدراعظم اسراییل از بابت ادامۀ مذاکرات هستوی قدرت های جهان با تهران اظهار "حیرت" نموده، زیرا بر اساس گزارش اخیر ادارۀ بین المللی انرژی هستوی، ایران تا کنون از همکاری کامل با آن اداره اجتناب ورزیده است.

آژانس خبرگزاری رویترز به گزارش اخیر ادارۀ بین المللی انرژی اتمی دسترسی یافته و خبر میدهد که بر اساس این گزارش، تهران در دو ساحه از همکاری کامل با ادارۀ یاد شده خودداری کرده است.

آقای نتنیاهو امروز گفت: "توافقی که میان ایران و قدرت های بزرگ در حال شکل گرفتن است، برای اسراییل خطرناک می باشد، و به این دلیل من هفتۀ آینده به ایالات متحده میروم تا به کانگرس امریکا توضیح دهم که این توافق چرا برای اسراییل، منطقه و سراسر جهان خطرناک است؟"

صدراعظم اسراییل افزود که کانگرس ایالات متحدۀ امریکا میتواند بر سرنوشت توافقنامه با ایران، تأثیر بگذارد، و از همین رو برای سخنرانی به آنجا میرود.

صدراعظم اسراییل از جانب جان بینر، رئیس جمهوریخواه مجلس نمایندگان امریکا دعوت شده تا در کانگرس سخنرانی کند. البته این دعوت، از سوی آقای بینر و ران دیرمر سفیر اسراییل در واشنگتن، بدون آن که در ابتدأ قصر سفید در جریان گذاشته شود، نهایی شده بود.

تأکید بر عدم تمدید مذاکرات

جان کری وزیر خارجۀ امریکا به روز شنبه در لندن گفت که حضور ارنست مونیز وزیر انرژی امریکا در مذاکرات با ایران نشان دهندۀ آن است که گفتگو ها وارد مرحلۀ تخنیکی شده، اما به این معنی نیست که تا کنون بر کدام نکته ای تصمیم گرفته شده باشد.

وزیر خارجۀ امریکا گفت که بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده دیگر مایل به تمدید این مذاکرات نخواهد بود.

آقای کری افزود: "هنوز هم اختلافات بزرگی وجود دارد؛ هنوز هم فاصله باقیست. و در مورد ضرب الاجل باید بگویم که رئیس جمهور اوباما هیچ تمایلی به تمدید این مذاکرات فراتر از مدت زمان تعیین شدۀ آن ندارد."

وزیر خارجۀ ایران پس از دیدار امروز اش با جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده، فردا دوشنبه با نمایندگان گروه پنج جمع یک ملاقات خواهد کرد.

مذاکرات میان ایران و گروه پنج جمع یک - که شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه، و چین میشود – به یک مرحلۀ حساسی رسیده ولی هنوز هم برخی اختلافات باقیست که عمدتاً راجع به فعالیت های غنی سازی یورانیم از سوی ایران، و سرعت برداشتن تحریمات از آن کشور می باشد.

برگردان: احمد فؤاد لامع

XS
SM
MD
LG