لینک های دسترسی

Breaking News

رییس جمهور ایران به روسیه سفر می‌کند


ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران، به دعوت همتای روسی اش در جنوری ۲۰۲۲ به مسکو سفر خواهد کرد

سخنگوی حکومت ایران روز سه شنبه ۲۸ دسمبر (هفتم جدی) گفت که قرار است ابراهیم رییسی،‌ رییس جمهور آن کشور، به دعوت ولادیمیر پوتین، همتای روسی‌اش، در اوایل ماه جنوری ۲۰۲۲ از مسکو دیدن کند.

علی بهادر جهرمی، گفته است که رییس جمهور پوتین همتای ایرانی خود را "در چهارچوب تعاملات استراتیژیک میان ایران و روسیه" به مسکو دعوت کرده است.

این مهم‌ترین سفر رییس جمهور رییسی پس از رسیدن به کرسی ریاست جمهوری ایران در اگست ۲۰۲۱ به شمار می‌ورد. قبل بر این، حسن روحانی، رییس جمهور پیشین ایران، در مارچ ۲۰۱۷ میلادی به روسیه سفر کرده بود.

خبرگزاری فرانس پرس گزارش داده است که مسکو و تهران روابط قوی سیاسی، اقتصادی، نظامی و منافع مشترک در افغانستان دارند. این دو کشور متحد نزدیک بشارالاسد، رییس جمهور سوریه در جریان یک دهۀ جنگ داخلی آن کشور نیز بوده اند. روسیه همچنین عضو توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران است.

بهادر جهرمی گفته است که سفر رییس جمهور ایران به روسیه بر مسایل دوجانبه ملی و منطقه‌ای مسکو و تهران،‌ به خصوص همکاری‌های اقتصادی و تجارتی میان دو کشور متمرکز خواهد بود.

روسیه در ترکیب پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل متحد، یکی از امضا کنندگان توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میان ایران و قدرت‌های جهان است؛ توافقی که دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا، در ماه می ۲۰۱۸ به طور یک‌جانبه از آن بیرون شد و به تدریج تعزیرات اقتصادی را بر تهران وضع کرد.

تهران نیز در واکنش به بیرون شدن امریکا از این توافق، از بخشی از تعهدات این توافق عقب نشینی کرد و روند غنی‌سازی یورانیم خود را از سر گرفت.

وزیر خارجهٔ روسیه، در ماه سپتمبر سال روان میلادی گفته بود که تعزیراتی که دوباره بر ایران وضع شده است، لغو گردد و لغو این تعزیرات باید بخشی از احیای توافق هسته‌ای ایران باشد.

XS
SM
MD
LG