لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا نگران خرید ماهواره روسی توسط ایران نیست – مک کینزی


کنیت (فرانک) مک‌کینزی، فرمانده قوماندانی مرکزی قوای امریکایی (سنتکام) گفته است که تمایل ایران به خرید سیستم ماهواره‌ای پیشرفته از روسیه "به ویژه" برای امنیت ایالات متحده در منطقه قابل نگرانی نیست.

آقای مک‌کینزی در مصاحبۀ اختصاصی با صدای امریکا گفته است که ماهواره "کنوپوس وی" روسی در هدف گیری موثر نیست.

جنرال مک‌کینزی گفت: "شما واقعاً نمی توانید چیزهای زیادی با آن انجام دهید. این احتمالاً به آنها امکان می دهد چیزی به اندازه یک سرویس مکتب را ببینند، که البته قابل نگرانی برای ما نخواهد بود."

روزنامهٔ واشنگتن پست هفتهٔ گذشته گزارش داده بود كه مسكو می‌خواهد ماهواره "کنوپوس وی" را که مجهز به دوربین‌های قوی است به ایران بفروشد تا این کشور بتواند تاسیسات دشمنان خود در شرق میانه را به‌خوبی نظارت کند.

اما یک روز پس از این گزارش ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در مصاحبه با شبکه ان بی سی نیوز با "فضول" خواندن این مطلب گفت: "این فقط یک خبر جعلی است. حداقل من چیزی در مورد این نوع چیزها نمی دانم، کسانی که در مورد آن صحبت می‌کنند احتمالاً در مورد آن اطلاعات بیشتری دارند. این فقط مزخرف است، فضول."

واشنگتن پست به نقل از شماری مقامات فعلی و پیشین امریکا و شرق میانه نوشته بود که پرتاب ماهواره ممکن ظرف چند ماه اتفاق بیفتد و خرید آن در نتیجهٔ مذاکرات گسترده‌ای مقامات ارشد نظامی ایران و روسیه به میان آمده است.

ماهواره "کنوپوس وی" برای استفاده غیرنظامی به بازار عرضه می‌شود و جنرال مک کینزی گفته است که فقط برخی از گزینه‌های تصویری این ماهواره تجارتی، تصاویر بهتری از آنچه دوربین‌های قوی انجام می‌دهند، فراهم می‌کند.

آقای مک کینزی افزود: "اگرچه قرار دادن آن (ماهواره) در فضا بر روی راکت روسی جذاب به نظر می رسد، اما اگر این راهی باشد كه آنها می خواهند پول خود را خرج كنند و آن را انجام دهند، باید ادامه دهند."

در گزارش واشنگتن پست آمده است اگرچه این ماهواره توانایی‌های ماهواره‌های امریكایی را ندارد، اما می تواند پایگاه‌های اسراییل و نیروهای امریکایی در عراق را نظارت کند.

ایران با بسیاری از کشورهای منطقه از جمله اسراییل رابطهٔ پرتنش دارد و این کشورها نگران اند که ایران ممکن اطلاعات بدست آمده توسط این ماهواره را با متحدین خود در یمن، عراق و لبنان شریک سازد.

براساس گزارش این روزنامه، ماهواره ممکن از روسیه پرتاب شود، اما اداره آن از تاسیسات در نزدیکی شهر کرج ایران صورت خواهد گرفت.

XS
SM
MD
LG