لینک های دسترسی

Breaking News

اقلیت های دینی، قربانیان اصلی افراطگرایی در عراق


یک سازمان حقوق بشر می گوید که اقلیت های قومی و مذهبی عراق که در ساحات زیر ادارۀ گروه تندرو دولت اسلامی عراق و شام به سر می برند، با آزار و اذیت، اخراج و حتا مرگ از سوی جنگجویان آن گروه روبرو استند.

دیدبان حقوق بشر گزارش داده است که هزاران غیر مسلمان به شمول عیسویان، یزیدی ها و ماندایی ها از ماه جون به اینسو، در مناطقی که از سوی دولت اسلامی عراق اداره می شود، مجبور به ترک خانه های شان شده اند.

گزارش هایی از عراق می رساند که غیر نظامیانی که در مناطق کنترول شده زندگی می کنند، بدون در نظر داشت باور های مذهبی شان به پابندی به تعبیر سختگیرانۀ دولت اسلامی عراق از قانون شریعت مجبور می باشند.

به گزارش دیدبان حقوق بشر، در جریان چند هفتۀ گذشته اقلیت هایی که در مناطقی چون ولایت نینوا زندگی می کنند با حملات مستقیم دولت اسلامی عراق و گروه های مرتبط با آن رو برو شده اند.

دیدبان حقوق بشر و ملل متحد می گوید که در شهر موصل که در ۴۰۰ کیلومتری شمال بغداد موقعیت دارد، صد ها خانوادۀ عیسوی بعد از آن مجبور به ترک خانه های شان شدند که دولت اسلامی عراق با نشر اخطاریه یی از آنان خواسته است تا به دین اسلام رو بیاورند، یا باید جریمه بپردازند و یا هم شهر را قبل از ۱۹ ماه جولای ترک کنند؛ در غیرآن به جزای اعدام روبرو می شوند.

در ماه گذشته ، ریتا ایساک گزارشگر ویژه ملل متحد در امور اقلیت ها خبر داد که گروه های مذهبی و قومی در نتیجۀ درگیری ها با "ویرانگری های برگشت ناپذیری" مواجه شده اند.

الیاس البیر که باشندۀ بغداد است و خانواده اش به یک اقلیت مذهبی مربوط است، می گوید که دو هفته قبل اقارب وی مجبور به ترک موصل شده و در حال حاضر در شهر اربیل کردستان پناه برده اند.

البیر می گوید که خانواده اش در نیمه شب شهر را ترک کردند. او می گوید که تندروان پول و حتا موتر آنان را گرفتند و آنان مجبور شدند پای پیاده از شهر موصل خارج شوند.

پس از آنکه تندروان دولت اسلامی عراق و شام در اواسط ماه جون وارد شهر موصل شدند زیارت ها و اماکن دینی را که مورد احترام شیعه و سنی در عراق است، به گونۀ منظم تخریب کرده است در این میان امکان عبادی اقلیت های غیرمسلمان نیز مستثنا قرار نگرفته است.

دولت اسلامی عراق که بیشتر از مسلمانان سنی تشکیل شده است خواهان تاسیس یک خلافت اسلامی و یا دولت اسلامیی می باشد که از عراق تا شمال سوریه گسترش داشته باشد.

XS
SM
MD
LG