لینک های دسترسی

Breaking News

زیباری از رقابت‌های ریاست جمهوری عراق حذف شد


محکمۀ عالی عراق حکم کرد که هوشیار زیباری، معاون پیشین صدر اعظم آن کشور به دلیل ادعاهای فساد اداری، نمی‌تواند در رقابت‌ها‌ برای احراز کرسی ریاست جمهوری شرکت کند.

پس از آنکه زیباری برای شرکت در رقابت‌ها برای احراز کرسی ریاست جمهوری عراق ثبت نام کرد، شماری از قانونگذاران عراقی به محکمۀ عالی آن کشور عارض شده و استدلال کردند که به دلیل اینکه قضیۀ دخالت زیباری در فساد اداری فیصله نشده، شرکت وی در رقابت‌های ریاست جمهوری "غیرقانونی" است.

خبرگزاری دولتی عراق روز یکشنبه ۱۳ فبروری (۲۴ دلو) خبر داد: "محکمۀ فدرال با صدور حکمی تصمیم گرفته است که نامزدی هوشیار زیباری را برای احراز کرسی ریاست جمهوری کشور باطل کند."

ادعا شده است که آقای زیباری در زمان تصدی کرسی‌های بلند دولتی، حدود ۱.۸ میلیون دالر پول دولت را برای مصارف شخصی چون خریداری تکت طیاره و تدابیر شخصی امنیتی هزینه کرده است.

اما آقای زیباری که همواره این اتهامات را رد کرده است، هفتۀ گذشته در یک مصاحبۀ تلویزیونی گفت: "هیچ محکمه‌ای مرا به ارتکاب فساد مجرم نشناخته است."

پارلمان عراق روز سه شنبه گذشته اعلام کرد که ثبت نام برای پست، عمدتاً تشریفاتی، ریاست جمهوری آن کشور از سر گرفته می‌شود. پس از سرنگونی رژیم صدام حسین، دیکتاتور پیشین عراق، پست ریاست جمهوری آن کشور به کردهای عراقی اختصاص یافته است.

تا کنون تاریخی برای انتخاب رییس جمهور جدید عراق انتخاب نشده است.

از سوی دیگر، سیاستمداران عراقی از زمان برگزاری انتخابات سرتاسری آن کشور در ماه اکتوبر گذشته به اینسو درگیر کشمکش سیاسی اند و تا کنون قادر نشده اند ایتلافی را برای تشکیل و معرفی حکومت و صدر اعظم جدید شکل دهند.

XS
SM
MD
LG