لینک های دسترسی

Breaking News

پارلمان کردستان عراق به حمایت از همه پرسی استقلال رای داد


مسعود بارزانی، رئیس منطقه خودمختار کردستان عراق تا کنون در برابر فشار ها به خاطر عدم برگزاری این همه پرسی مقاومت کرده است.

پارلمان منطقه خودمختار کردستان عراق طرح برگزاری همه پرسی در مورد استقلال آن منطقه را تصویب کرد.

قرار است این همه پرسی در ۲۵ سپتمبر امسال برگزار گردد.

پارلمان کردستان عراق پس آنکه دو سال پیش به حالت تعلیق درآمده بود، روز جمعه دوباره به کار خود آغاز کرد و در نخستین جلسه خود به حمایت از طرح همه پرسی استقلال کردستان رای داد.

این در حالیست که حکومت مرکزی عراق و همچنین ایران، ترکیه و ایالات متحده مخالفت شان را با برگزاری این همه پرسی اعلام کرده اند.

ایران و ترکیه که نیز دارای مناطق کرد نشین می باشند، هراس دارند که ایجاد یک کشور مستقل کردستان در نتیجه تجزیه عراق سبب تقویت احساسات استقلال طلبی کرد های ایرانی و ترکی می شود.

مسعود بارزانی، رئیس منطقه خودمختار کردستان عراق روز جمعه گفت که برگزاری همه پرسی در مورد استقلال آن منطقه از عراق به تعویق نخواهد افتاد.

امریکا و سایر کشور های غربی نگران اند که افزایش اختلافات بین بغداد و کردستان عراق منجر به ایجاد یک تشنج تازه در عراق شده و توجه از جنگ علیه گروه داعش را منحرف خواهد ساخت.

آقای بارزانی با اشاره به مذاکرات با مقام های امریکایی و غربی گفت که تا کنون کدام پیشنهادی را که بدیلی برای برگزاری این همه پرسی باشد، دریافت نکرده است.

این در حالیست که بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم اسراییل هفته گذشته گفت که کشورش از ایجاد یک کشور مستقل کردستان حمایت می کند.

صدر اعظم اسراییل اما افزود که کشورش حزب کارگران کردستان را که علیه حکومت ترکیه می جنگد، به حیث یک گروه دهشت افگن می شناسد.

اسراییل از دهه ۱۹۶۰ میلادی با کرد ها روابط محتاطانه نظامی، استخباراتی و تجارتی داشته است.

XS
SM
MD
LG