لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی ایران از نفوذ داعش در افغانستان


در یک ویدیوی نشر شده شماری از افراد مسلح فرمانده داعش برای افغانستان را معرفی کرده اند

قنسل ایران در غرب افغانستان گفته است که گروه دولت اسلامی از طریق شبکه های اجتماعی اذهان عامه را مخدوش کرده است.

ترس از گسترش نفوذ گروه دولت اسلامی یا داعش در ولایت های هم سرحد افغانستان با ایران به یک نگرانی جدی مقام های ایرانی مبدل شده است.

محمد افخمی رشیدی، سرقنسول ایران در ولایت هرات، گروه دولت اسلامی را تهدید مشترک برای ایران و افغانستان خوانده گفته است که کشورش برای مقابله با این گروه هراس افگن آماده است.

آقای رشیدی به روز دوشنبه به خبرنگاران در هرات گفت که این گروه خیلی قوی نبوده وتنها از طریق شبکه های اجتماعی توانسته ذهن ها را درگیر خود نماید.

با آنهم آقای رشیدی از حکومت افغانستان خواست تا مانع یکجا شدن دولت اسلامی با گروه طالبان گردد.

او گفت "این گروه تکفیری با استفاده از فضاهای مجازی که در اختیارشان قرار گرفته قصد دارند تا خود را بزرگ نشان دهند که بنظر من آنقدر بزرگ نیستند و امیدوار هستیم با تشکیل دولت جدید در افغانستان و مدیریت، تدبیر و درایت مسوولین جدید این حلقه های طالب یا داعش که می خواهند همدیگر را پیدا کرده و شکل بگیرند شناسایی و در نطفه از بین برده شوند".

همآهنگی با افغانستان

سرقنسول جمهوری اسلامی ایران در ولایت هرات همزمان با فرا رسیدن سی و ششمین سالگرد انقلاب اسلامی این کشور از هماهنگی مشترک نیروهای سرحدی افغانستان و ایران برای مقابله با گروه دولت اسلامی خبر داد.

این دیپلمات ایرانی گفت "در این رابطه مقام های دو کشور کار می کنند، ‌تبادلات بین ما شروع شده، مقام های مرزی ما در ماه پیش سفرهایی به سرحد بین دو کشور داشتند و جلسه ای مشترک با مقام های سرحدی افغان داشتند. همچنان ۲۰ روز پیش مقام های افغان یک سفر به شهر تهران داشتند و جلسه ای مشترک با ما داشتند و مسوولین سرحدی دو طرف که عهده دار امنیت در جوار مرز هستند مجددا روابط شان را با هم برقرار کردند و قرار شد بر اساس تهدیدات مشترکی که در این حوزه وجود دارد هر دو کشور کار کنند".

چند روز پیش نیز تاج محمد جاهد قوماندان قول اردوی ۲۰۷ ظفر در غرب افغانستان در گفتگو با تلویزیون آشنا صدای امریکا از موجودیت یک گروه ۷۰ نفری وابسته به گروه دولت اسلامی در ولسوالی بالا بلوک ولایت فراه خبر داده بود.

این مقام ارشد اردوی ملی افغانستان گفته بود که گروه داعش در ولایت فراه در حال سرباز گیری است و اعضای آن مصروف فراگیری آموزش های جنگی می باشند.

XS
SM
MD
LG