لینک های دسترسی

Breaking News

قاچاق چوب در کنر 'منبع درآمد' برای داعش


مقام‌های محلی در ولایت کنر گفته اند که جنگجویان داعش در برخی ساحات زیر ادارۀ شان زمینۀ قاچاق چوب را فراهم کرده اند.

مقام‌های محلی در ولایت کنر گفته اند که جنگجویان داعش در برخی قسمت‌های آن ولایت با فراهم کردن زمینه برای قطع جنگلات و قاچاق چوب، از مردم پول جمع آوری می‌کنند تا شورشگری خود را تمویل کنند.

محمد حنیف خیرخواه، ولسوال نورگل ولایت کنر گفته است که هم اکنون در ساحات زیر تسلط داعش قاچاق چوب جریان دارد. او گفت که بیشتر سود قاچاق چوب در این ساحات به کیسۀ جنگجویان داعش سرازیر می‌شود.

چند روز پیش نیز نیروهای امنیتی افغان در ولسوالی نورگل ولایت کنر صدها چوب چهارتراش را که قرار بود قاچاق شود، ضبط کردند.

آقای خیرخواه به صدای امریکا گفت که چوب و چهارتراش ابتدا از ولایت کنر به ننگرهار منتقل شده و سپس به جاهای دیگر قاچاق می‌شود.

والی کنر نیز تایید می‌کند که جنگجویان داعش در چند ولسوالی آن ولایت با فراهم ساختن زمینه برای قطع جنگلات و قاچاق چوب، برای خود منبع درآمد ایجاد کرده اند.

عبدالستار میرزکوال، والی کنر به صدای امریکا گفت: "گروه‌های داعش به قاچاقبران اجازۀ قطع جنگلات را داده و سپس از آنان محصول اخذ می‌کنند".

آقای میرزکوال نگفت که چه تعداد جنگجویان داعش در مربوطات آن ولایت فعالیت داشته و نیز از طریق قطع کردن جنگلات و قاچاق چوب چقدر پول عاید این جنگجویان می‌شود.

شماری از اعضای شورای ولایتی کنر نیز تایید می‌کنند که درآمد جنگلات و قاچاق چوب در بخش‌هایی از آن ولایت به کیسۀ جنگجویان مخالف دولت سرازیر می‌شود.

شیرزمین، عضو شورای ولایتی کنر به صدای امریکا گفت که قاچاق چوب در آن ولایت معمول بوده و به گفتۀ وی "حتا در شهر اسدآباد (مرکز ولایت) نیز قاچاق در روز روشن جریان دارد".

حکومت افغانستان قطع جنگلات را غیرقانونی و عمل جرمی اعلام کرده است. اما به گفتۀ شماری از باشندگان ولایت کنر، نه تنها مخالفان دولت، بلکه شماری از ماموران حکومت نیز در قطع غیرقانونی جنگلات و قاچاق چوب دست دارند.

ریاست زراعت ولایت کنر نیز قطع جنگلات را در آن ولایت تایید می‌کند، اما به گفتۀ مسوولان این اداره، قطع جنگلات و قاچاق چوب تنها محدود به ساحاتی است که بیرون از کنترول دولت می‌باشد.

حکومت افغانستان عملیات بر ضد جنگجویان داعش را در شرق افغانستان به ویژه ولایت ننگرهار موفقیت آمیز‌ خوانده است، اما هنوز هم ریشه‌های این گروه در ولایت‌های شرقی نخشکیده است.

در پی عملیات مشترک نیروهای افغان و خارجی بر پناهگاه‌های داعش در ولایت ننگرهار، برخی ساحات زیر ادارۀ این گروه در کنترول دولت آمد و صدها عضو خانواده های جنگجویان داعش (زنان و کودکان) زیر حفاظت مقام‌های دولتی افغان قرار گرفتند.

XS
SM
MD
LG