لینک های دسترسی

Breaking News

مسجد الاقصی شاهد تنش بین مسلمانان و یهودیان در ماه رمضان و عید یهودیان است


مسجد الاقصی که برای مسلمانان و یهودیان مقدس است، در حال حاضر صحنهٔ یک بحران امنیتی است.

تنش‌ها در مسجد الاقصی در شهر قدیمی بیت المقدس صبح روز یکشنبه نهم اپریل (۲۰ حمل) در حالی افزایش یافت که نمازگزاران مسلمان نماز تراویح را برگزار کردند و زایران یهودی تحت تدابیر شدید امنیتی، عید یهودیان را در آنجا جشن گرفتند.

زایرین یهودی به دلیل "وضعیت فعلی" اجازه دعاخوانی در این مکان را ندارند، اما نمازگزاران مسلمان با شعار "الله اکبر" از محوطه‌ای که در یهودیت به نام کوه معبد شناخته می‌شود، عبور کردند.

ابراهیم ترویت، باشنده اسراییلی گفت: "خداوند سه بار در سال از ما می‌خواهد که به این مکان بیاییم و امسال، در عید یهودیان، امیدواریم که تا حد امکان یهودیان را تشویق کنیم که به این جا بیایند عبادت کنند، دعا کنند، و به نمایندگی از علایق یهودیان به این معبد بیایند."

مسجد الاقصی که برای مسلمانان و یهودیان مقدس است، در حال حاضر صحنهٔ یک بحران امنیتی است.

این بحران هفته گذشته زمانی آغاز شد که پولیس اسراییل جوانانی را از داخل آن مسجد خارج کردند که به گفته پولیس، در داخل مسجد سنگر گرفته بودند و سنگ و وسایل آتش افروزی را با خود داشتند.

ویدیوهای ضبط شده از صحنه واقعه نشان می دهد که پولیس نمازگزاران را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد.

این امر واکنش خشمگینی را در سراسر جهان عرب برانگیخت و باعث حملات میزاییلی گروه‌های فلسطینی به اسراییل شد. اسراییل نیز به حملات بر غزه و جنوب لبنان و همچنین گلوله باری مرگبار بر فلسطینیان پرداخت که باعث کشته شدن دو نفر شد.

پس از یک سال تشدید خشونت‌های اسراییل و فلسطین، تنش‌ها به‌ خصوص امسال به دلیل همزمان بودن ماه رمضان و عید یهودیان با تمرکز بر محوطه الاقصی در شهر قدیمی بیت المقدس افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG