لینک های دسترسی

Breaking News

اقتدار نتنیاهو پایان یافت؛ حکومت جدید در اسراییل تشکیل شد


نفالی بنیت، سیاستمدار ملی‌گرای اسراییلی به صفت صدر اعظم جدید آن کشور گماشته شد

پارلمان اسراییل به حکومت جدید ایتلافی آن کشور رای اعتماد داد و به اقتدار ۱۲ سالۀ بنیامین نتنیاهو، صدر اعظم پیشین آن کشور و بحران سیاسی که در دو سال منجر به برگزاری چهار انتخابات شد، نقطۀ پایان گذاشت.

بر اساس رای‌گیری که عصر یکشنبه ۱۳ جون (۲۳ جوزا) صورت گرفت، نفتالی بنیت، دستیار پیشین آقای نتنیاهو و رهبر یک حزب کوچک به شدت ملی‌گرا به صفت صدر اعظم جدید اسراییل برگزیده شد.

آقای بنیت، در سخنرانی پیش از گرفتن رای اعتماد پارلمان اسراییل گفت که حکومت ایتلافی جدید "پادزهر ضروری" برای بن بست لجام گسیخته در آن کشور است. او گفت: "ما کاروان کشور را پیش از سرنگون شدن در چاله متوقف کردیم. زمان آن فرا رسیده است که رهبران مختلف، از همه لایه های مردم این دیوانگی را متوقف کنند، متوقف کنند."

حکومت جدید اسراییل متشکل از ایتلاف وسیعی از احزاب مختلف از راست‌گرایان گرفته تا چپ‌گرایان و میانه‌روها است.

اگر این ایتلاف ادامه یابد، پس از دو سال صدارت آقای بنیت، یایر لپید، رهبر یک حزب میانه‌رو، برای دو سال بعدی منحیث صدر اعظم ایفای وظیفه خواهد کرد.

هشت حزب سیاسی اسراییل، به شمول بخش کوچک اعراب اسراییلی که به خاطر هدف مشترک کنار راندن نتنیاهو از قدرت با هم کنار آمده و ایتلاف تاریخی را شکل داده اند، در شمار زیاد مسایل با هم اختلافات جدی دارند.

گمان می‌رود که ایتلاف جدید برای شکل‌دهی حکومت جدید در اسراییل، در صدد کاهش تنش با فلسطینیان بر آمده و نیز در صدد برقراری روابط خوب با ایالات متحده باشد.

بنیامین نتنیاهو که هم اکنون با اتهام فساد اداری روبرو است، در راس بزرگترین حزب سیاسی در پارلمان اسراییل باقی‌مانده و انتظار می‌رود که با حکومت جدید مخالفت شدید داشته باشد.

با اینحال برخی کارشناسان به این نظر اند که حکومت جدید اسراییل که نیروی محرک و منسجم کنندۀ آن یایر لپید است، با ثبات‌تر از آنچه خواهد بود که اکنون به نظر می‌رسد.

همزمان با این، طرفداران خشمگین بنیامین نتنیاهو در بیرون منازل قانونگذاران رقیب او تظاهراتی را راه اندازی کرده اند. شماری از سیاستمداران مخالف نتنیاهو ادعا کرده اند که خود و اعضای خانواده های شان به مرگ تهدید شده اند.

شین بت، ادارۀ امنیت داخلی اسراییل چند روز پیش در یک اقدام نادر از احتمال تنش‌هایی که ممکن منجر به بروز خشونت شود، هشدار داده بود.

حکومت بنیامین نتنیاهو با حکومت باراک اوباما، رییس جمهور پیشین ایالات متحده روابط پر فراز و نشیبی داشت، به ویژه پس از آنکه اقای اوباما خواستار توقف اعمار شهرک‌های یهودی نشین در سرزمین‌های فلسطینی شد.

اما دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین ایالات متحده که پس از آقای اوباما به قدرت رسید، روابط امریکا را با اسراییل مستحکم کرد و حتا بیت المقدس را به صفت پایتخت اسراییل به رسمیت شناخته و سفارت امریکا را به آن شهر انتقال داد.

XS
SM
MD
LG