لینک های دسترسی

Breaking News

شماری از پناهندگان اوکراینی در اسراییل با بی‌سرنوشتی قانونی مواجه اند


عکس: آرشیف

اوکراینی‌هایی که پس از تهاجم روسیه بر کشور شان به اسراییل پناه برده اند، شکایت دارند که در بی سرنوشتی به سر می‌برند.

بیش از نیمی از ۴۰ هزار پناهجوی اوکراینی که از زمان آغاز تهاجم روسیه بر اوکراین، در اسراییل پناهنده شده بودند، دوباره به اوکراین برگشته ‌و یا به اروپا رفته‌اند، جایی‌که اوکراینی ها به عنوان پناهنده شناخته می‌شوند.

کسانی که والدین و یا پدرکلان و مادرکلان یهودی داشته باشند می‌‌توانند فوراً تابعیت اسراییل را دریافت کنند. اوکراینی‌های غیر یهودی تنها ویزهٔ سیاحتی دریافت می‌کنند که نیاز به تمدید ماهوار اقامت شان دارند و دارندگان این نوع ویزه در اسراییل اجازه کار ندارند.

یولیا مومسووا با دو دختر خردسال‌اش یک سال پیش اوکراین را ترک کرده و اکنون در اسراییل به سر می‌برد. او می گوید که متکی به کمک دوستان و موسسات خیریهٔ است.

مومسووا گفت: "خیلی سخت است، اما ما از حمایت دوستان و داوطلبان اسراییلی برخورداریم. برخی از آنان سال ها پیش از اوکراین آمده اند، برخی از آنان اسراییلی‌های بومی استند."

موسسات خیریه می گویند که سیاست حکومت اسراییل پناهندگان را در بلاتکلیفی قانونی قرار داده است.

زویا پوشینکوف، کارمند اجتماعی یک نهاد کمک به مهاجرین، گفت: "ویزهٔ آنان بعد از یک سال جنگ هنوز هم ویزه سیاحتی است که بسیار غیرعادی است. همچنین، به آنان آسیب می‌رساند زیرا بسیاری از کارفرمایان حتا نمی‌دانند که آیا می‌توانند آنها را استخدام کنند یا نه."

حکومت اسراییل فقط برای چند ماه اول از پناهجویان حمایت مالی می کند. اقلام مورد نیاز مانند غذا، پوشاک و لوازم بازی کودکان به مرکز "داوطلبانه حیفا برای پناهندگان اوکراینی" توسط شهروندان و یا شرکت‌های اسراییلی اهدا شده است.

اولگا کارتاشووا، هماهنگ کنندهٔ مرکز پناهندگان حیفا، می‌گوید که این مرکز ۱۰۰ داوطلب دارد و به بیش از ۱۵۰۰ خانوادهٔ پناهنده خدمات ارایه می‌کند. او گفت: "به دلیل عدم موجودیت یک سیستم حقوقی مناسب برای این پناهندگان، آنان به شدت در برابر انواع تبعیض و گاهی حتا بدتر از آن آسیب پذیر استند."

اکثر این پناهندگان می‌گویند که به محض پایان جنگ به کشور شان بر خواهند گشت. اما تا زمانی که جنگ ادامه دارد، آنان خواهان موقف رسمی‌تری در اسراییل استند که به آنان زمینه کار قانونی را میسر کند تا بتوانند زندگی خود را به پیش ببرند.

XS
SM
MD
LG