لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا از حملهٔ پولیس اسراییل به مراسم تشییع جنازه خبرنگار فلسطینی ابراز تاسف کرد


مراسم خاکسپاری شیرین ابوعاقله

انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، می‌گوید که ایالات متحده از حملهٔ پولیس اسراییل بر اشتراک کنندگان مراسم تشییع جنازه شرین ابو عاقله، خبرنگار امریکایی فلسطینی‌تبار که برای شبکهٔ الجزیره کار می کرد "عمیقاً متأسف است".

آقای بلینکن روز جمعه ۱۳ می (۲۳ ثور) گفت: "ما از دیدن تصاویر نفوذ پولیس اسراییل به مراسم تشییع جنازه شیرین ابو عاقله امریکایی فلسطینی تبار به شدت ناراحت شدیم. "

این خبرنگار شبکهٔ الجزیره روز چهار شنبه در حالی کشته شد که از عملیات نیروهای اسراییلی در کمپ مهاجرین جنین گزارش تهیه می‌کرد.

وزیر خارجهٔ امریکا همچنان افزود:"هر خانواده سزاوار این است که بتواند عزیزان خود را به شکلی آبرومندانه و بدون هیچ مانعی به خاک بسپارند. "

جن ساکی، سخنگوی قصر سفید، نیز روز جمعه به خبرنگاران گفت که قصر سفید این تصاویر را مضطرب ‌کننده یافت و افزود که مقامات ایالات متحده در این مورد در تماس نزدیک با مقامات اسراییلی و فلسطینی استند.

در همین حال لیندا تامس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در ملل متحد، گفت که او "عمیقاً از این تصاویر ناراحت شده است". اتحادیه اروپا نیز این حمله را وحشتناک توصیف کرده است.

قطر و الجزیره رفتار پولیس اسراییل را محکوم کردند و فرهان حق، معاون سخنگوی سازمان ملل متحد، گفت که این صحنه ها "بسیار تکان دهنده" بود.

پولیس اسراییل روز جمعه ۱۳ می (۲۳ ثور) در مراسم خاکسپاری شیرین ابوعاقله، خبرنگار شبکه الجزیره، با عزاداران فلسطینی که تابوت او را حمل می‌کردند، درگیر شد.

هزاران فلسطینی با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین در مراسم خاکسپاری شیرین اشتراک کرده و می‌خواستند که تابوت او را با پای پیاده به قبرستان انتقال بدهند.

اما پولیس اسراییل با این کار مخالفت کرد و بالای عزادارن حمله‌ور شد و آنان را با دنده و لگد مورد ضرب و شتم قرار داد.

در این مراسم در اثر درگیری میان سربازان اسراییلی با سوگواران، تابوت شیرین ابوعاقله نزدیک بود به زمین بافتد.

این درگیری که تنها چند دقیقه طول کشید بر خشم فلسطینی‌های عزادار افزود. مقام‌های ادارهٔ خودگردان فلسطین کشته شدن ابوعاقله را "قتل" توسط سربازان اسراییلی قلمداد کرده‌اند، اما دولت اسراییل به ادارهٔ فلسطین پیشنهاد کرده است که فلسطینی‌ها و اسراییل در زمینه مرگ این خبرنگار تحقیقات مشترکی ترتیب دهند.

اما فلسطین این پیشنهاد را رد کرده و محمود عباس، رییس ادارهٔ خودگردان فلسطین گفته است که فلسطینی‌ها به تنهایی در این رابطه تحقیق خواهند کرد، و اسراییل کاملا مسوول کشته شدن ابو عاقله است.

چند دقیقه پس از مداخلهٔ پولیس، تابوت شیرین در موتر جنازه گذاشته شد و به سمت شهر قدیمی بیت المقدس، جایی که مراسم تشییع جنازهٔ او به آرامی ادامه یافت، حرکت کرد.

شبکهٔ الجزیره گفته است که نیروهای اسراییلی عاقله ۵۱ ساله را به گونهٔ "عمدی و سازماندهی شده" در حالی کشتند که او از نارآمی‌ها در کمپ مهاجرین جنین گزارش تهیه می‌کرد.

اما نفتالی بنیت، صدر اعظم اسراییل، گفت که به نظر می‌رسد این خبرنگار الجزیره در گلوله باری فلسطینی‌ها کشته شده باشد.

در این رویداد یک خبرنگار دیگر شبکهٔ الجزیره زخمی شده است. او گفته است که در زمان گلوله باری هیچ فرد مسلح فلسطینی در ساحه حضور نداشت.

یک عکاس خبرگزاری فرانس پرس گفت که ابو عاقله زمانی که هدف گلوله قرار گرفت، واسکت محافظتی خبرنگاری را به تن داشت.

این عکاس گزارش داد که نیروهای اسراییلی در این ساحه گلوله باری می‌کردند و سپس او جسد ابو عاقله را دید که در زمین افتاده بود. او نیز تایید کرد که در زمان کشته شدن این خبرنگار الجزیره هیچ فرد مسلح فلسطینی‌ در ساحه حضور نداشت.

اسراییلی‌ها مدت زیادی است که از پوشش خبری الجزیره انتقاد می‌کنند، اما مقامات اسرایيل عموماً به خبرنگاران این شبکه اجازه می‌دهند آزادانه فعالیت کنند.

در تهیۀ این مطلب از گزارش‌ خبرگزاری رویترز استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG