لینک های دسترسی

Breaking News

 ایتالیا برای انتقال صدها مهاجر افغان دهلیز بشری گشوده است 


نخستین گروه مهاجرین افغان از طریق یک دهلیز بشری که توسط حکومت ایتالیا و سازمان‌های بین المللی و خیریه ایجاد شده است،‌ روز گذشته وارد روم شدند.

در نخستین پرواز از ایران، نه مهاجر افغان به ایتالیا انتقال یافت و قرار است ۲۰۰ مهاجر دیگر فردا ۲۷ جولای (پنجم اسد) از اسلام آباد و پس فردا گروه سوم این مهاجرین از تهران به ایتالیا انتقال داده شوند.

بر اساس معلومات وزارت خارجهٔ ایتالیا، این کشور افغان‌هایی را می‌پذیرد که زندگی شان با خطر مواجه است تا آنان از پی‌گرد نجات یافته و آیندهٔ امن داشته باشند.

در جریان عملیات تخلیه، پس از سقوط افغانستان به دست طالبان، هزاران شهروند این کشور به خارج منتقل شدند اما شمار زیادی که با انتقام‌جویی طالبان مواجه اند هنوز هم در افغانستان باقی مانده اند.

وزارت خارجهٔ ایتالیا گفت که از طریق این دهلیز در جریان هفتهٔ جاری ۱۲۰۰ مهاجر افغان از ایران، پاکستان و سایر کشورهای همسایهٔ افغانستان به روم انتقال خواهند یافت،‌ اما به گفتۀ مقام‌های ایتالیایی، اولویت به زنان و کودکان داده خواهد شد.

در عین حالی، بر اساس گزارش ادارهٔ مهاجرت ملل متحد، شمار پناهجویان افغان که مسیرهای غیرقانونی را در پیش گرفته اند نیز افزایش یافته است و بیش از ۳۰۰۰ مهاجر افغان در جریان سال جاری از طریق بحر به ایتالیا رسیده اند.

سازمان بین المللی مهاجرت گفته است که افغان‌ها در مقایسه با شهروندان سایر کشورها، به پیمانۀ بیشتر در جریان سال جاری به سواحل اروپا رسیده اند. بر اساس آمار این نهاد، تا جمعهٔ گذشته شمار این افغان‌ها به بیش از ۸۱۰۰ نفر رسیده بود.

ایتالیا از چندین سال به اینسو دهلیز‌های بشری را تنظیم کرده تا افرادی که از جنگ، پیگیرد و سایر وضعیت‌های پرمخاطره فرار می‌کنند به دست قاچاقچیان نافتند. اما شماری از افرادی که از طریق این دهلیز‌ها به این کشور رسیده اند در مقایسه با آنانی که از طریق قاچاقچیان به آنجا رفته اند بیشتر بوده است.

XS
SM
MD
LG