لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات پاکستان: عمران خان و نواز شریف هر دو ادعای پیروزی کردند


حامیان حزب تحریک انصاف پاکستان
حامیان حزب تحریک انصاف پاکستان

حزب تحریک انصاف پاکستان با استفاده از هوش مصنوعی برای شبیه سازی صدای عمران خان، صدراعظم پیشین این کشور که در زندان به سر می‌برد، "سخنرانی پیروزی" در انتخابات پارلمانی او را منتشر کرد.

صدای شبیه سازی شدهٔ عمران خان گفت: "من پیروزی در انتخابات ۲۰۲۴ را برای همهٔ شما تبریک می‌گویم. من اطمینان کامل داشتم که همهٔ شما برای رای دادن بیرون می‌آیید... و مشارکت گستردهٔ شما همه را حیرت زده کرده است."

سخنرانی خان از طریق سکوهای رسانه‌های اجتماعی حزب تحریک انصاف پاکستان پخش شد، زیرا رسانه‌های عامه از پخش نام یا تصاویر وی منع شده اند. حزب عمران خان گفت که متن سخنرانی توسط خان تایید شده بود.

کمیسیون انتخابات پاکستان روز جمعه نهم فبروری (۲۰ دلو) گفت که کاندیدان وفادار به عمران خان بیشترین کرسی‌های پارلمان را در بیش از ۵۰ درصد حوزه‌های انتخاباتی به خود اختصاص داده اند.

تاکنون کمیسیون انتخابات ۲۴۲ کرسی از ۲۶۶ کرسی شورای ملی پاکستان را پس از یک تاخیر غیرمعمول طولانی نشر کرده که نشان می دهد نامزدهای مستقلی که از سوی حزب تحریک انصاف پاکستان عمران خان حمایت شده اند،‌ برندهٔ ۹۸ کرسی در انتخابات پارلمانی آن کشور شده اند. حزب مسلم لیگ-نواز برنده ۶۱ کرسی و حزب مردم پاکستان ۵۲ کرسی را به دست آورده است.

نامزدان مستقلی که برنده کرسی‌های پارلمان شده اند، می‌توانند تا ۷۲ ساعت پس از اعلام نتایج به یکی از احزاب بپیوندند. این نوع معامله سیاسی، می‌تواند موقف حزب تحریک انصاف را برای تشکیل حکومت،‌ به مخاطره بیاندازد.

درست چند ساعت قبل از سخنرانی خان، نواز شریف، صدراعظم پیشین پاکستان باوجودیکه در نتایج رسمی بیش از ۳۰ کرسی از حزب تحریک انصاف پاکستان عقب مانده، سخنرانی پیروزی خود را ایراد کرد. برخلاف خان، سخنرانی او در شهر زادگاهش در شرق لاهور به صورت زنده از شبکه های تلویزیونی دولتی و خصوصی پخش شد.

او مدعی شد که حزب مسلم لیگ-نواز "به عنوان بزرگترین حزب" در کشور ظهور کرده و یک حکومت ایتلافی در اسلام آباد تشکیل خواهد کرد. شریف پیشنهاد کرد که همه احزاب سیاسی باید گرد هم آیند و حکومتی تشکیل دهند تا پاکستان را از مشکلاتی که در حال حاضر با آن مواجه است نجات دهد.

کم از کم ۱۲۸ میلیون نفر از جمعیت ۲۴۱ میلیونی پاکستان واجد شرایط رای‌دهی در این انتخابات بودند که در آن حدود ۱۸هزار نامزد برای احراز کرسی‌های اسامبله ملی و ایالت‌های چهارگانه پاکستان رقابت کردند. بیش از ۵۰۰۰ نامزد برای کسب ۲۶۶ کرسی شورای ملی پاکستان و حدود ۱۲۶۰۰ نامزد دیگر برای احراز کرسی‌های شوراهای ایالتی در انتخابات روز گذشته، رقابت کردند.

گروه

XS
SM
MD
LG