لینک های دسترسی

Breaking News

مقام امریکايی: افغانستان با خطر سقوط سیاسی مواجه است


جیمز کلپر گروه دولت اسلامی داعش را بزرگترین تهدید دهشت افگنی در جهان خواند

رئیس ادارهء ملی استخبارات امریکا می گوید که همگرایی سیاسی در افغانستان  در افول است و تهدیدهای امنیتی بیشتر شده اند.

جیمز کلپر، رئیس اداره ملی استخبارات ایالات متحده امریکا، سه شنبه به یک مجلس استماعیه سنای امریکا گفت که افغانستان در سال ۲۰۱۶ با خطر ناکامی سیاسی روبروست.

اداره ملی استخبارات به شمول سازمان مرکزی استخبارات (سی آی ای) همآهنگی ۱۶ ادارهء استخباراتی امریکا را مدیریت می کند.

آقای کلپر گفت که همگرایی سیاسی در افغانستان در نزول است، دولت با آزمون های جدی منابع مواجه است و در این میان تهدیدهای جنگی طالبان شدت یافته است.

از بدو ایجاد حکومت وحدت ملی که به دنبال انتخابات جنجال برانگیز سال ۲۰۱۴ از سوی دو نامزد برتر تشکیل یافت، شماری از آگاهان پیوست و ثبات سیاسی نظام افغانستان را شکننده توصیف کرده اند. هر دو رهبر حکومت افغانستان اما بارها تاکید ورزیده اند که بر اصل مشارکت و همگرایی تعهد دارند.

در همین جلسه دگرجنرال ونسنت ستیوارد، رئیس اداره استخبارات نظامی امریکا، گفت با آن که نیروهای افغان به طور مستقلانه نبرد با شورشیان مسلح را رهبری می کنند، اما در انجام مسوولیت هایشان آزمون هایی دارند. این مقام استخباراتی هم گفت که "طالبان ساحهء کنترول دولت افغانستان را محدود ساخته اند".

در حالی که حکومت افغانستان گفته است که به زودی مذاکرات مستقیم صلح با طالبان را از سر می گیرد، مقام های ارشد استخباراتی امریکایی از موفقیت این مذاکرات اطمینان ندارند.

به گفته جیمز کلپر، موقف و شرایط طالبان در مورد مذاکرات صلح ثابت مانده است و نشانه هایی از تغییر در آن دیده نمی شود.

طالبان خروج مکمل تمام نیروهای خارجی از افغانستان را پیش شرط اساسی ختم منازعات شان بیان کرده اند.

XS
SM
MD
LG