لینک های دسترسی

Breaking News

گروه دولت اسلامی جاپانی دومی را نیز سر برید


گوتو پس قتل همکارش، صدراعظم جاپان را مقصر قتل یوکاوا خوانده بود.

ایالات متحده و جاپان سربریدن خبرنگار جاپانی را توسط گروه دولت اسلامی محکوم کردند.

واکنش بارک اوباما و شینزو ابی چند ساعت پس از آن بیان شد که آن گروه ویدیویی را نشر کردند که ظاهراً در آن نشان می دهد که جنگجویان گروه دولت اسلامی، کینجی گوتو را سر می برند.

بارک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آن عمل را "یک قتل فجیع" خواند. حالانکه شینزو ابی، صدراعظم جاپان قتل خبرنگار کشورش را "یک عمل دهشت افگنی غیرانسانی و تحقیرآمیز" خوانده تعهد کرد که هیچگاهی قاتلین را نخواهد بخشید. در واشنگتن،

اعلامیۀ رهبران امریکا و جاپان چند ساعت پس از آن نشر شد که یک ویدیو که در آن کنجی گوتو به چشم می خورد، در کنار یک مرد نقاب پوش کارد به دست زانو زده و آن مرد کارد را در گلوی خبرنگار قرار داده است.

کارشناسان به این باور اند که جلاد دارای لهجۀ مشابه انگلیسی بریتانیایی بود که در نوار های پیشین اعدام ها از سوی گروه دولت اسلامی نشر شده است.

نوار ویدیویی جدید که شنبه شب نشر شد، دو روز پس از ختم ضرب الاجل تقاضای گروه دولت اسلامی مبنی بر رهایی زندانی عراقی از قید اردن به نشر رسید.

یک روز پیش، جمعه، وزیر خارجۀ جاپان گفت که کار برای رهایی گوتو، خبرنگار جاپانی و مووات الکسیسبه، پیلوت اردنی با "بن بست" رسیده است.

پس از نشر ویدیوی سربریدن خبرنگار جاپانی، تلاش برای نجات وی پایان یافته و در عوض نگرانی در مورد سلامتی پیلوت اردنی که در اسارت گروه دولت اسلامی به سر می برد افزایش کسب کرده است.

الکسیسبه در ماه دسمبر، پس از آن در اسارت گروه دولت اسلامی قرار گرفت که جت جنگی وی در منطقۀ تحت کنترول آن گروه در سوریه سقوط داده شد. در نوار ویدیویی شنبه شب، هیچ تذکری از وضعیت پیلوت اردنی داده نشده است.

حکومت اردن روز پنجشنبه با نشر اعلامیۀ گفته بود که پیش از رسیدگی به معاملۀ تبادلۀ پیلوت آن کشور با ساجده الریشاوی، زندانی عراقی در اردن می خواهند از اطمینان حاصل کنند که پیلوت اردنی در قید حیات به سر می برد.

رینکو، همسر کینجی گوتو، خبرنگار جاپانی، شام پنجشنبه با نشر درخواست عاطفی از توکیو و عمان خواسته بود تا زندگی شوهرش را نجات دهند. اما نوار صوتی که از سوی گروه دولت اسلامی به نشر رسید ظاهراً تعهد نکرده بود که حتا در صورت رهایی الریشاوی، آنان گروگان را رها خواهند کرد.

کینجی گوتو، پس از سربریدن هارونا یوکاوا، جاپانی دیگر اسیر در نزد گروه دولت اسلامی در نوار ویدیویی مستقیماً صدراعظم جاپان را مسؤول مرگ یوکاوا خوانده بود.

گوتوی ۴۷ ساله، در ماه اکتوبر پس از آن به دست گروه دولت اسلامی اسیر شد که برای رهایی یک همکارش از اسارت آن گروه، به سوریه رفته بود.

گزارش: اسوشیتدپرس و صدای امریکا

ترجمه: قدیر مشرف، واشنگتن

XS
SM
MD
LG