لینک های دسترسی

Breaking News

صدر اعظم جاپان خواستار جهان عاری از سلاح اتمی شد


نمایی از لحظاتِ پس از حملۀ اتومی امریکا بر جاپان

از استعمال نخستین بم اتومی بر شهر هیروشیمای جاپان، ۷۲ سال گذشت. هزاران جاپانی به روز یکشنبه، از کشته شدگان حملۀ هوایی هستوی امریکا بر هیروشیما، که منتج به ختم جنگ جهانی دوم شد، یادبود به عمل آوردند.

شینزوابی، صدراعظم جاپان، یکبار دیگر خواستار جهان عاری از سلاح هستوی شد. او در مراسم سالانه هیروشیما در پارک یادگاری صلح در نزدیک مرکز انفجار بمب سخنرانی نمود.

آقای ابی تعهد یاد کرد که "بیشترین تلاش را خواهم نمود تا یک جهان بدون قدرت هستوی و صلح ابدی داشته باشیم."

کازومی متسوی، شاروال هیروشیما درین مراسم اظهار داشت تا زمانی که اسلحه هستوی وجود دارد، سیاستمداران تهدید براستفاده آن خواهند کرد، و وحشت آن میتواند بر زمان کنونی هرلحظه غلبه کند.

ایالات متحده در روز های اخیر جنگ جهانی دوم بم اتومی را در هیروشیما پرتاب کرد که باعث کشته شدن ۱۴۰ هزار نفر از اثر تشعشع آن گردید.

ایالات متحده بم دیگری را درشهر بندری ناگاساکی سه روز بعد پرتاب کرد که باعث کشته شدن ۷۰ هزار باشنده آن شهر گردید. واشنگتن ادعا میکند که این حملات در آن زمان نیاز بود تا به جنگ جهانی پایان بخشیده شود. شش روز بعد از حمله در ناگاساکی، جاپان ختم جنگ جهانی دوم را اعلان کرد.

سازمان ملل معاهده ای را تصویب کرد و سلاح هستوی را ممنوع قرار دارد اما ۹ قدرت هستوی جهان این معاهده را امضا نکردند. منتقدین این معاهده سازمان ملل میگویند این معاهده از تهدیدات امنیتی حاضر همچو کوریای شمالی چشم پوشی کرده است.

بارک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده اولین رئیس جمهور امریکا بود که سال گذشته از ساحه پرتاب بم هستوی در جاپان بازدید کرد اما دربرابر این بم گزاری عذرخواهی نکرد. اوباما گفت او نمیتواند بر تصمیم رئیس جمهور آنزمان تجدید نظر نماید.

XS
SM
MD
LG