لینک های دسترسی

Breaking News

ادارهٔ فضایی جاپان نمونه های سنگ آسمانی را مطالعه می‌کند


نمونه های سنگ آسمانی که توسط یک سفینهٔ فضایی جاپانی به زمین باز گشتانده شد به قطعات کوچک ‌ذغال شباهت داشته و دانشمندان امیدوار اند که مطالعهٔ این مواد بر منشای حیات و به میان آمدن کاینات روشنی بیندازد.

نمونه هایی که مقامات فضایی جاپان روز پنجشنبه ۲۳ دسمبر (سوم جدی) در مورد آن معلومات ارایه کردند، به بزرگی یک سانتی متر و مانند سنگ سخت اند و به گفتهٔ آنان، هنگام برداشتن یا ریختن در ظرف دیگر نمی‌شکنند.

کپسول سفینهٔ فضایی هیابوسا۲ جاپان که نمونه سنگ آسمانی "دیوگو" را انتقال می‌داد به تاریخ ششم دسمبر در یکی از صحرا های آسترالیا فرود آمد.

سفینهٔ فضایی هیابوسا۲ سال گذشته از دو بخش مختلف سنگ آسمانی دیوگو که حدود ۳۰۰ میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، نمونه برداری کرد.

نمونه سنگ آسمانی که ادارهٔ‌ فضایی جاپان (JAXA) هفته گذشته در مورد آن معلومات داد، از اولین برخورد سفینه به دیوگو در ماه اپریل ۲۰۱۹ گرفته شده بود که پارچه های آن بسیار کوچک بودند.

سفینهٔ فضایی هیابوسا۲برای به دست آوردن نمونه دوم از دیوگو در ماه جولای سال گذشته، ابتدا آلهٔ را بالای این سنگ آسمانی پرتاپ کرد و انرا در تحت قشر دیوگو انفجار داد. سپس پارچه های جداشده را از بخش داخلی این سنگ را که از اشعه های فضایی و فکتور های محیطی در امان مانده بود، جمع آوری کرد.

اوزوی گفت که تفاوت اندازه ها، سختی متفاوت قشر سنگ آسمانی دیوگو را نشان می‌دهد.

ادارهٔ فضایی جاپان قبل از انجام مطالعات کامل در سال آینده، بررسی های اولیه را روی این نمونه ها انجام می‌هد. به دنبال مطالعات در جاپان قسمتی از این مواد برای تحقیقات بیشتر با ادارهٔ تحقیقات فضایی ایالات متحده (ناسا) و سایر سازمان‌های بین المللی فضایی تقسیم خواهد شد.

کاوشگر هیابوسا۲ ماموریت جدید ۱۱ ساله خویش را به سوی سنگ دیگر آسمانی بنام 1998KY26 آغاز کرده تا دفاع های احتمالی را در برابر شهاب سنگ هایی كه می توانند به سمت زمین حرکت كنند، مطالعه كند.

بازگشت کپسول سفینهٔ هیابوسا۲ با اولین نمونه های زیر سطحی سنگ آسمانی در حالی صورت می‌گیرد که سفینهٔ فضایی OSIRIS-RExادارهٔ تحقیقات فضایی امریکا (ناسا) نیز چند هفته پیش موفق به برداشتن نمونه های از سطح یک سنگ آسمانی بنام "بنو" شده بود.

در همین حال یک کاوشگر چینی که نمونه‌های از سنگ و خاک کرهٔ مهتاب را جمع آوری کرده، در اوایل ماه جاری دوباره با سفینهٔ فضایی پیوست که در مدار مهتاب می‌چرخد. این انکشاف بخشی از ماموریت فضایی "چانگ او ۵" است که برای نخستن بار در چهار دههٔ اخیر نمونه‌های از مهتاب را به زمین خواهد آورد.

XS
SM
MD
LG