لینک های دسترسی

Breaking News

ستولتنبرگ: ماموریت ناتو در افغانستان ادامه میابد 


ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو می‌گوید که همزمان با کاهش نیروهای امریکایی، ماموریت آموزشی ناتو ادامه خواهد داشت.

آقای ستولتنبرگ امروز اول دسمبر (۱۱ قوس) گفت که وضعیت افغانستان در نشست وزرای خارجهٔ ناتو به بحث گرفته شد و این پیمان از روند صلح افغانستان حمایت می‌کند و بر اساس آن حضور خویش در افغانستان تنظیم کرده است.

او پس از این نشست گفت: "در حالیکه ایالات متحده مصمم است نیروهایش را به ۲۵۰۰ کاهش دهد، ماموریت آموزشی ناتو ادامه خواهد داشت و بیش از نصف نیروهای ما (در افغانستان) اکنون، غیر امریکایی استند."

این در حالی است که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده حدود دو هفته پیش دستور داد که ۲۰۰۰ نظامی امریکایی تا ۱۵ جنوری از افغانستان بیرون شوند. در حال حاضر حدود ۴۵۰۰ نظامی امریکایی در افغانستان مستقر است.

آقای ستولنتنبرگ علاوه کرد که وزرای خارجه تصریح کردند که تمامی متحدین به ادامهٔ ماموریت در افغانستان و حمایت از نیروهای افغان در مبارزه با تروریزم متعهد باقی می‌مانند.

منشی عمومی ناتو گفت که به ارزیابی وضعیت در افغانستان ادامه خواهند داد و در اوایل سال آینده تصامیم مهمی اتخاذ خواهند کرد.

با آنهم آقای ستولتنبرگ افزود که تصامیم باید به گونه هماهنگ شده و منظم اتخاذ شود.

منشی عمومی دیروز گفت: "اگر تصمیم بگیریم که بمانیم برای آن بهایی وجود دارد، اما اگر تصمیم بگیریم که بر آییم، برای آن نیز بهایی وجود خواهد داشت. بهای بودن، البته، ادامۀ ماموریت نظامی در افغانستان و هزینۀ مالی و جانی آن است. بهای ترک کردن نیس خطر از دست رفتن دستآوردهای حاصله است."

او افزود که فرصت تاریخی برای تامین صلح در افغانستان رونما شده است و از آن باید استفاده شود.

این در حالی است که وزیر خارجهٔ آلمان پیش از نشست امروزی گفت که ناتو نباید با خروج پیش از وقت نیروها از افغانستان،‌ مذاکرات صلح را به خطر باندازد.

هایکو ماس امروز اول دسمبر (۱۱ قوس) گفت: "منیحث شرکای ناتو، ما می‌خواهیم مطمین شویم که کاهش بیشتر نیروها در افغانستان منوط به شرایط واضحی باشد."

آقای ماس در آستانهٔ نشست وزرای خارجهٔ پیمان اتلانتیک شمالی گفت که برای حفاظت از آنچه که تا حال کسب شده است، نباید دست به اقدامات عجولانه زد.

XS
SM
MD
LG