لینک های دسترسی

Breaking News

جزییات تکان دهنده در مورد حمله بر هوتل انترکانتیننتال کابل


با گذشت ساعاتی از ختم حملۀ مسلحانه بر هوتل انترکانتیننتال کابل، معلومات تکان دهنده و تازه ای از چگونگی این رویداد بر ملا میگردد.

شاهدان صحنۀ حمله به آژانس فرانس پرس گفته اند که محافظین هوتل بدون هیچ مقاومتی از ساحه فرار کردند و حدود یک ساعت پس از آغاز حمله، نیرو های نظامی علیه مهاجمان وارد عمل شدند.

عزیز احمد طیب، رئیس زون شمالغرب شرکت مخابراتی افغان تیلیکام، که آغاز حمله را شاهد بوده و توانسته خود را نجات دهد، به تلویزیون آشنا صدای امریکا گفت که برخلاف معمول، "هر دو سکن امنیتی که منتهی به هوتل میشوند، میگفتند خراب است و هیچ نوع تلاشی منظم بدنی و بگاژ صورت نگرفت".

آقای طیب که خود شاهد ورود چهار مهاجم ملبس با دریشی های نظامی به دهلیز هوتل بود، حکایت میکند که "در آخرین گیت، هیچ نیروی مسلح وجود نداشت".

وی می افزاید که بر اساس تخمین او، مهاجمان، بین ۲۵- ۲۰ سال عمر داشتند، و به مجرد ورود به دهلیز هوتل، به تیر اندازی آغاز کردند.

آقای طیب به نقل از همکارانش که آن موقع در داخل هوتل بودند، میگوید که در دقایق نخست حمله، دو تبعۀ خارجی در داخل هوتل با مهاجمان درگیر شدند. وی میگوید "نظر به شرایط و وضعیتی که در داخل هوتل حاکم بود، فکر میکنم که تعداد تلفات بیشتر بوده باشد".

قرار بود جلسۀ سالانۀ مسئولان مخابرات در هوتل انترکانتیننتال برگزار شود و به این منظور بیش از یکصد نفر از کارمندان وزارت مخابرات از سراسر افغانستان به این هوتل آمده بودند. رئیس زون شمالغرب شرکت مخابراتی افغان تیلیکام میگوید که در رویداد شب گذشته، رئیس مخابرات ولایت فراه کشته و رؤسای مخابرات ولایات نورستان زخم سطحی برداشته اند.

در همین حال، ویس برمک، وزیر امور داخلۀ افغانستان به رادیو آزادی گفته که مسئولیت امنیت هوتل انترکانتیننتال اخیراً به یک شرکت خصوصی سپرده شده بود. جنرال افضل امان، قوماندان گارنیزیون کابل، میگوید که از سپرده شدن این مسئولیت به یک شرکت خصوصی، آگاهی نداشت.

مصاحبۀ کامل صدای امریکا با عزیز احمد طیب، شاهد عینی، را در اینجا تماشا کنید:

مصاحبه با شاهد عینی حمله بر هوتل انترکانتیننتال کابل
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:48 0:00

XS
SM
MD
LG