لینک های دسترسی

Breaking News

حمله بر هوتل انترکانتیننتال کابل ۲۲ کشته بر جا گذاشت


از سال ۲۰۱۱ به این سو، این دومین بار است که این هوتل مجلل مورد حملۀ مهاجمان مسلح قرار گرفته است

مقام های افغان می‌گویند که در حملۀ مهاجمان مسلح بر هوتل انترکانتیننتال کابل ۲۲ نفر کشته شده است که در میان آنان ۱۴ تن از شهروندان خارجی شامل اند. ده نفر دیگر به شمول شش پولیس افغان در این حمله زخمی شد.

فرید پیکار، معاون شرکت هوایی کام ایر به صدای امریکا گفت که بربنیاد معلومات آنان ۱۰ تا ۱۱ تن از کارمندان آنان که خارجیان اند، در این رویداد کشته شده اند.

آقای پیکار افزود که دو شهروند ونزویلا و تعدادی از شهروندان اوکراین شامل کشته شدگان اند. او گفت که اکثریت کشته شدگان انجنیران و پیلوت‌های آن شرکت اند.

احمد فرزان، سخنگوی شورای عالی صلح افغانستان، در این رویداد کشته شده است. عبدالله وحید پویان، جنرال قنسل افغانستان در شهر کراچی پاکستان نیز در این رویداد کشته شد.

در همین حال، پائولو کلمیکین، وزیر خارجۀ اوکراین، روز یکشنبه گفت که شش شهروند آن کشور در حملۀ شنبه شب بر هوتل انترکانتینتال کابل، کشته شده اند.

بربنیاد معلومات وزارت امور داخلۀ افغانستان، ۱۶۰ تن شامل ۴۱ شهروند خارجی نیز نجات داده شده اند.

شبکه حقانی

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای گفته است که پنج عضو این گروه بر هوتل انترکانتیننتال حمله کردند و پس از ۱۴ ساعت حوالی ساعت ۱۱:۰۰ قبل از ظهر امروز، درگیری پایان یافت.

این در حالی است که وزارت داخلۀ افغانستان شبکۀ حقانی را مسؤول حمله بر هوتل انترکانتیننتال کابل خوانده است که شش مهاجم انتحاری در آن نقش داشت.

در خبرنامۀ وزارت امور داخلۀ افغانستان آمده است "بربنیاد یافته‌های استخباراتی، این حمله توسط شبکۀ تروریستی حقانی که پناهگاه‌های امن آنان در بیرون از افغانستان است، طراحی و سازمان‌دهی شده است."

مقام‌های وزارت امور داخله افغانستان می‌گویند که یک مهاجم مسلح خودش را در گُدام هوتل در منزل شش جابجا کرده بود که با ورود نیروهای امنیتی افغان به گُدام این مهاجم نیز از پا درآمده و درگیری پایان یافته است.

ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه گفته است "با توجه به پیچیدگی حملات تروریستی، دولت افغانستان یکبار دیگر در صحبت‌های خویش با هیأت شورای امنیت سازمان ملل متحد به وارد نمودن فشار بیشتر بر حامیان تروریزم تاکید کرد و تصریح نمود تا زمانیکه گروه های تروریستی از حمایت و پناهگاه های امن برخوردار باشند، مردمان منطقه به امنیت، ثبات و آسایش دست نخواهند یافت."

هشدار سفارت امریکا

این حمله دور روز پس از آن صورت گرفت که سفارت ایالات متحده در کابل، با نشر یک اعلامیه به اتباع امریکایی در کابل و کارمندان آن سفارت، از پلان یک حمله احتمالی بر هوتل ها در شهر کابل به ویژه هوتل بارون در نزدیکی میدان هوایی کابل هشدار داد.

این هشداریه حاکی است که تندروان ممکن است گرد هم آیی های عامه، تاسیسات حکومتی، وسایل نقلیه، مارکیت ها واماکنی را که خارجی ها در آن تجمع میکنند، هدف قرار دهند.

سفارت امریکا در کابل کدام توضیحاتی را در مورد اینکه چی باعث صدور این هشداریه شده است ارائه نکرد.

در ماه های اخیر، گروه دولت اسلامی یا داعش مسوولیت حملات مرگبار بر غیر نظامیان را در ولایت مختلف افغانستان بر عهده گرفته است.

این دومین بار است که هوتل انترکانتنتال کابل مورد حملۀ مهاجمان قرار می گیرد. بار اول در جون ۲۰۱۱ در نتیجۀ حمله فرد انتحاری در آن هوتل، ۲۱ نفر کشته و ۱۰ غیر نظامی دیگر زخمی گردید.

XS
SM
MD
LG