لینک های دسترسی

Breaking News

عواید گمرک کندهار ۵ میلیارد افغانی کاهش یافته


مشکلات ترانزیتی با پاکستان دلیل اساسی کاهش عواید گمرکی دانسته می شود.
عزیز الله جلالزی، رئیس گمرک ولایت کندهار می گوید که در ۹ ماه گذشته عواید این اداره به پیمانه بلندی، کاهش یافته است. ولایت کندهار که با پاکستان هم سرحد است، بیشترین عواید گمرکی اشرا از مالیات بر واردات اموال تجارتی بدست می آورد. آقای جلالزی گفت که در این عواید بیشتر از پنج میلیارد افغانی (حدود صد میلیون دالر امریکایی)، کاهش آمده است.

آقای جلالزی گفت که "دلیل اساسی کاهش عواید گمرکی، مشکلات ترانزیتی با پاکستان و وضعیت نامساعد امنیتی در شاهراه کویته-کراچی (در پاکستان) است."

در همین حال شورای وزیران افغانستان گفته است که حدود ۶۰۰۰ کانتینر اموال تجار افغان در بندر کراچی پاکستان، متوقف گردیده است. بر اساس یک اعلامیه حکومت افغانستان، شورای وزیران به بسم الله محمدی، وزیر دفاع افغانستان که در زمان حاضر به پاکستان رفته است، گفته است که موضوع رهایی اموال تجار افغان از بندر کراچی را با مقامات پاکستانی در میان بگذارد.

اگر چه پاکستان و افغانستان توافقنامهء همکاری های ترانزیتی و تجارتی با هم منعقد کرده اند اما مشکلات ترانزیتی میان دو کشور همسایه همواره وجود داشته است.

نوسازی

در تلاش برای بهبود خدمات گمرکی و افزایش عواید، مقامات در ولایت کندهار ۲۵ میلیون دالر را برای نوسازی تاسیسات گمرکی این ولایت تخصیص داده اند.

توریالی ویسا، والی کندهار می گوید که این پروژه اضافه بر ایجاد شغل در کوتاه مدت، فواید اقتصادی درازمدت هم دارد. آقای ویسا گفت که ساختمان جدید گمرک کندهار در ۶۵ جریب زمین و به کمک مالی کانادا ساخته خواهد شد. بر اساس این پروژه ذخایر نگهداشت اموال، ترازوهای تناژ بلند و سایر تجهیزات گمرکی در اختیار گمرک کندهار قرار خواهد گرفت.

در حالی که مقامات از توسعه تاسیسات گمرکی خبر می دهند، شماری از تاجران افغان از موجودیت گستردهء فساد در این نهاد انتقاد می ورزند.

عبدالولی، یک واردکنندهء موادخوراکی گفت "در پهلوی نوسازی تعمیرات، دولت باید در بهبود کیفیت خدمات و از میان برداشتن فساد در گمرک تلاش کند."
XS
SM
MD
LG