لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی دو کشور را سد راه صلح افغانستان می داند


آقای کرزی گفته است که ایالات متحده نباید افغانستان را اسباب بازی سیاسی خود بسازد

رئیس جمهور پیشین افغانستان گفته است که عامل جنگ و ناامنی در افغانستان خارجیان اند. حامد کرزی می گوید که بعضاً "اهداف، کارکرده گی و همکاری های" ایالات متحدۀ امریکا و پاکستان مانع تامین صلح در افغانستان می گردد.

آقای کرزی ضمن قدردانی از کمک های انکشافی امریکا با افغانستان گفت که استراتیژی این کشور برای فلج ساختن ریشه های افراطیت و دهشت افگنی در منطقه، "مطلقاً غلط" است.

امریکا از اکتوبر سال ۲۰۰۱ تا حال درگیر جنگ با گروه‌های دهشت افگن و افراطی در افغانستان و پاکستان است. بیش از ۲۳۸۰ نظامی امریکایی در این مدت در افغانستان کشته شده و هزاران تن دیگر جراحت برداشته است.

به باور آقای کرزی اسلام آباد باید خیال داشتن افغانستان تحت قیمومیت را از سر بیرون کند و برای دوستی و برادری با افغانها تلاش ورزد.

آقای کرزی در صحبت با رادیو مشعل ضمن حمایت از تلاش‌های صلح به شمول مذاکرات با حزب اسلامی حکمتیار گفته است که نشست گروه هماهنگی چهارجانبه برای مذاکرات صلح افغانستان، به مفهوم دیگر نمایانگر دخالت خارجیان در معضل کنونی افغانستان است.

گروه هماهنگی چهارجانبه متشکل از نماینده‌گان افغانستان، پاکستان، ایالات متحدۀ امریکا و چین کم از کم پنج بار برای زمینه سازی مذاکرات صلح میان حکومت و مخالفان مسلح دولت افغانستان، در کابل و اسلام آباد نشست داشته اند.

روند همه شمول

حامد کرزی همچنان گفته است که برای نتیجه گیری مطلوب از تلاش‌های گروه هماهنگی، باید سایر قدرت‌های منطقه و جهان به ویژه هند، ایران و روسیه نیز در این روند شامل ساخته شوند.

در حالیکه طالبان هیچ گونه نشانۀ بارز و مثبت را برای شرکت در گفتگوهای صلح با حکومت افغانستان از خود نشان نداده اند، آقای کرزی جنگجویان آن گروه را بار دیگر "برادر" خطاب کرده گفت که خود را از نفوذ و اسارت پاکستان رهانیده و به روند صلح بپیوندند.

آقای کرزی که از سالیان اخیر حکومت اش به اینسو به منتقد سرسخت ایالات متحده، شریک و متحد پیشین اش، مبدل شده است، امریکا را ترغیب کرد که افغانستان را اسباب بازی سیاسی خود نسازد.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG