لینک های دسترسی

Breaking News

کرزی: مجریان زن در تلویزیون‌ها از دستور طالبان برای پوشاندن صورت شان اطاعت نکنند


حامد کرزی، رییس جمهور اسبق افغانستان، گفته است که برقع و پوشیدن صورت زنان ربطی به حجاب اسلامی و فرهنگ افغانستان ندارد و مجریان زن در تلویزیون ها نباید صورت شان را بپوشانند.

کرزی در مصاحبه ای با تلویزیون سی ان ان در پاسخ به سوالی که آیا مجریان زن در تلویزیون ها از دستور طالبان مبنی بر پوشاندن صورت شان اطاعت کنند یا خیر، گفت:‌ "نی! آنان نباید [از دستور طالبان اطاعت] کنند، زیرا به حجاب و فرهنگ افغانی ربطی ندارد. آنان [مجریان زن در تلویزیون] نباید اطاعت کنند.''

رییس جمهور اسبق افغانستان در این مصاحبه همچنین از مقام های طالبان خواست تا این دستور را پس بگیرند، زیرا به گفتهٔ‌ او‌، این تصمیم " به افغانستان و شهرت افغانستان آسیب می رساند و به هیچ عنوان افغانی نیست."

این اظهارات کرزی پس از آن بیان شد که وزارت امر به معروف و نهی از منکر و وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان در یک اقدام تازه، به تلویزیون‌های محلی افغانستان دستور داده اند که پس از این، مجریان زن هنگام ظاهر شدن در تلویزیون‌ها، باید روی شان را بپوشانند.

واکنش طالبان به اظهارات کرزی

وزارت امر به معروف و نهی از منکر به اظهارات اخیر حامد کرزی رییس جمهور پیشین افغانستان واکنش نشان داده است.

این وزارت روز شنبه در تویتی نوشته است " اظهارات کرزی قابل تبصره نیست. او در بیست سال گذشته به منظور خوشحال کردن بیگانه گان خواستار هرنوع آزادی و زمینه سازی آن برای خواهران افغان بود." در ادامهٔ این تویت خطاب به کرزی نوشته شده است که رییس جمهور اسبق با وجودیکه این گونه آزادی ها را برای سایر زنان در افغانستان می خواست، همسرش تا آخر در رسانه ها حضور نیافت.

این وزارت در یک تویت جداگانه نوشته است که ''حجاب یک دستور الهی است و هدف آن حفظ و کرامت خواهران مسلمان می باشد و این هدف ما نیز می باشد تا برای خواهران خود عزت و وقار بدهیم."

بر اساس دستور تازهٔ‌ وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان مجریان زن در تلویزیون‌های افغانستان سر از روز شنبه صورت شان را بپوشانند. قبل بر این، مجریان زن تنها مجبور به پوشیدن چادر بر سر بودند.

اما مجریان زن در شبکه‌های تلویزیونی افغانستان روز شنبه ۲۱ می (‌۳۱ ثور)‌ دستور طالبان را نادیده گرفته و بدون اینکه صورت خود را بپوشانند، در برنامه های زندهٔ تلویزیونی ظاهر شدند.

پس از تسلط طالبان برا فغانستان، این گروه محدودیت های بیشتری را بر جامعه مدنی وضع کرده است به خصوص وضع محدودیت علیه حقوق زنان و دختران.

عابد احساس، رییس شبکه تلویزیونی شمشاد، به خبرگزاری فرانس پرس گفت: "همکاران ما از طبقه اناث نگران اند که اگر صورت خود را بپوشانند، شاید در اقدامی دیگر به آنها گفته شود که دست از کار بکشند."

محمد صادق عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر، گفت که مجریان زن از دستور آنها سرپیچی کرده اند. او در صحبتی با فرانس پرس گفت که اگر مجریان زن در تلویزیون ها این دستور را رعایت نکنند،‌ در قدم بعدی آنها با مسولین این رسانه ها و اعضای خانواده های مجریان زن صحبت خواهند کرد.

آقای مهاجر همچنان افزود که مسولین این رسانه و ولی مجریان زن در صورت عدم رعایت این دستور مجازات خواهند شد.

در اویل ماه جاری ملا هیبت الله آخندزاده، رهبر طالبان، دستور داد که زنان حین حضور در ملاء عام باید کاملآ با حجاب باشند و صورت خویش نیز را بپوشانند.

طالبان در حاکمیت قبلی خود بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ زنان را از حق کار و آموزش محروم کرده بودند و رویکرد این گروه در حدود نه ماه اخیر که بر افغانستان مسلط شده است، نشان می‌دهد که این گروه بار دیگر به سمت وضع قواعد سختگیرانۀ حاکمیت قبلی شان در حرکت است.

XS
SM
MD
LG