لینک های دسترسی

Breaking News

شورای خبرنگاران حامد کرزی را لقب قهرمان داد


در حکومت به رهبری آقای کرزی رسانه های غیردولتی رشد چشمگیری داشت

شورای خبرنگاران افغانستان حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین کشور را لقب "قهرمان آزادی بیان" داده و گفته است که رسانه ها در حکومت زیر رهبری وی پیشرفت های بی پیشینه داشت.

از قول آقای کرزی در خبرنامهء که از دفتر وی انتشار یافته نگاشته شده که "آزادی بیان در فرهنگ مردم ما ریشه های عمیق دارد و نه دست آورد من نه از هم حکومت من بود".

افغانستان یکشنبه از روز جهانی آزادی رسانه های تجلیل کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در پیامی گفت که حکومت به رهبری او برای رشد بیشتر رسانه ها تلاش می ورزد.

آقای غنی همچنان گفته است که در مقایسه با کشورهای منطقه، رسانه ها در افغانستان در وضعیت "بسیار خوبی" قرار دارد.

خشونت ها

همزمان با تجلیل از روز آزادی رسانه، سازمان های حامی خبرنگاران از افزایش چهل در صدی در موارد خشونت با خبرنگاران در شش ماه گذشته خبر دادند.

بر اساس گزارش شورای خبرنگاران افغانستان، در یک سال گذشته هشت خبرنگار بشمول دو خبرنگار خارجی در افغانستان کشته شد و یکصد و بیست مورد خشونت علیه خبرنگاران ثبت شده است.

نهادهای مدافع آزادی بیان خشونت ها در مقابل خبرنگاران را به مخالفین مسلح دولت، گروهای تبهکار و نیروها و مقام های امنیتی افغانستان نسبت می دهند.

به سطح جهان، سازمان خبرنگاران بدون سرحد گراف آزادی مطبوعات و رسانه ها در ۲۰۱۵ را انتشار داده که در آن فنلند، برای بار پنجم، در صدر فهرست کشورهای قرار گرفته که رسانه ها بیشترین آزادی را در آن دارد.

در این فهرست افغانستان جایگاه یکصد و بیست و دوم دارد و ترکمنستان، کوریا شمالی و ایریتریا – در رده های فوق یکصدوپنجاه – بدترین کشورها برای رسانه ای آزاد معرفی شده است.

  • 16x9 Image

    لینا روزبه - واشنگتن

    لینا روزبه در سال 2003 کار خود را با صدای امریکا آغاز نمود. روزبه در رشته مطبوعات و رسانه ها از کالج وانیر لیسانس خود را بدست آورد و متعاقب آن لیسانس دیگری را در رشته علوم سیاسی و روابط بین المللی از دانشگاه کانکوردیا اخذ کرد.

XS
SM
MD
LG