لینک های دسترسی

Breaking News

دیدبان حقوق بشر ویدیوی امنیت ملی را تخطی خواند


در ویدیو متهم می گوید که با آنکه قربانی تجاوز جنسی شد، قصد انجام حمله انتحاری را داشت

دیدبان حقوق بشر نشر ویدیوی اعترافات یک نوجوانی را که گفته می شود قصد انجام حمله انتحاری را داشت، نکوهش کرد و آنرا نقض حقوق بشری متهم خواند.

ریاست عمومی امنیت ملی افغانستان به روز یکشنبه ویدیوی را انتشار داد که در آن یک متهم ۱۶ ساله می گوید که دو فرمانده طالبان بر وی تجاوز جنسی کردند. در این ویدیو هویت متهم هم بیان شده است.

شماری از رسانه ها و کاربران فیسبوک و تویتر هم این ویدیو را بطور گسترده نشر کرده اند.

پتریشا گاسمن، پژوهشگر ارشد سازمان دیدبان حقوق بشر، اما به صدای امریکا گفت که نشر این ویدیو از سوی ریاست عمومی امنیت ملی تخطی از حقوق انسانی متهم است.

"این یک تخطی آشکار از حقوق یک محبوس است. ما نمی دانیم که اینکار چی عواقب برای این متهم که یک فرد بسیار جوان است، خواهد داشت. او از قبل هم سؤرفتار وحشتناکی را پشت سر گذاشته و این تخطی (نشر ویدیوی اعترافات) موجب تحقیر بیشتر وی خواهد شد."

رفیع الله بیدار، یک مقام کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم به صدای امریکا گفت که نشر همچو اعترافات کرامت انسانی فرد متهم را و حتا عزت خانوادگی وی را شدیداً صدمه می رساند.

گاسمن همچنان با استناد به گزارش های سازمان ملل در باره بکارگیری شکنجه در توقیفخانه های ریاست عمومی امنیت ملی گفت، احتمال دارد که اعترافات نشر شده ای این متهم هم به واسطه شکنجه گرفته شده باشد.

چرا امنیت ملی این ویدیو را نشر کرد و آیا از دید مقام های این نهاد موضوع نقض حقوق متهم اهمیت دارد یا نه؛ این پرسش ها را تلاش کردیم از سخنگوی ریاست امنیت ملی بپرسیم اما تماس های مکرر ما بی پاسخ ماند.

XS
SM
MD
LG