لینک های دسترسی

Breaking News

تلاش های جان کری برای حل معضله برنامه هسته یی ایران


جان کری وزیر خارجه امریکا در حال مذاکره با جواد ظریف وزیر خارجه ایران

جان کری، وزیر خارجه امریکا امروز دوشنبه با جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روی برنامه هسته ای آن کشورملاقات می کند. یک مقام ارشد وزارت خارجه امریکا گفت هدف این ملاقات، که در ویانا صورت می گیرد، این است تا دیده شود ایا احتمال پیشرفت وجود دارد یا نه.

آقای کری میخواهد تا مذاکرات عمیق را برای بررسی امادگی ایران به اتخاذ انتخاب های حساسی، که به آن نیاز است، انجام دهد.

کری بروز یکشنبه بعد از مذاکرات با دیپلومات های ایرانی و یک گروه نماینده گان شش قدرت جهان بیان داشت که قبل از نیل به یک توافق، خلا های جدی هنوز باقی است که باید به آن رسیدگی شود. اما جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، خواهان مذاکرات مملو از حسن نیت طرفین شده است.

اظهارات جان کری قبل از یک سلسله مذاکرات جدی بین وزرای خارجه کشور های صورت می گیرد که برای تجدید مذاکرات روی برنامه هسته ای ایران وارد ویانا، مرکز اطریش شده اند" امروز اینجا استیم تا در مورد مشکلات در بخش برنامه هسته ای ایران صحبت کنیم. من خوشحالم که فرصت تشریک نظریات خود را با ویلیم هیک داشتم، ما ملاقات های با یکدیگر داشتیم و اکنون یاداشت های خود را مقایسه می کنیم تا ببینیم چه امکاناتی در این مرحله حساس وجود دارد."

در همین حال ویلیم هیگ ، وزیر خارجه برتانیه گفت که ایران در مورد رسیدن به یک توافق باید واقع بین باشد " برای ایران بسیار مهم است که در مورد آنچه که برای رسیدن به یک توافق ضروری است بیشتر واقع بین باشد. در حالیکه ما اینجا استیم ، می خواهم به دست آورد آقای کری در دو روز گذشته در افغانستان ارج گزارم، و ما در قسمت تطبیق آن کمک می کنیم."

ایالت متحده امریکا، برتانیه، فرانسه، جرمنی، روسیه و چین می خواهد که ایران ظرفیت تولید مواد سوخت هسته یی را کاهش دهد تا از ساختن بم اتم جلوگیری به عمل آید، در عوض این عمل، تعزیرات بین المللی علیه این کشور عضو اوپیک و متکی به اقتصاد نفت تدریجا رفع خواهد گردید.

از جانب دیگر جواد ظریف ، وزیر خارجه ایران، می گوید پیشرفت مهمی در جریان مذاکرات روز یک شنبه بین ایران و کشور های غربی صورت گرفته است" تا هنوز مشکلی را حل نکرده ایم، اما پیشرفت مهمی در جهت از بین بردن تصورات نادرست، واتخاذ تصامیم جدی تر صورت گرفت. کشور های که با علاقه خود در این مذاکرات حضور یافتند، به نظر من، علاقه به پیشرفت را نشان داده اند، و حال این علاقه باید عملی گردد."

وزیر خارجه ایران گفت هیت وی در هفت روز آینده با سرعت عمل کار خواهد کرد تا به توافقی نایل گردد که همه خواهان آن است.

قرار است مذاکرات روی برنامه هسته ای ایران تا تاریخ بیست ماه جولای ادامه یابد. گفته می شود که اگر جوانب ذیدخل تا تاریخ موصوف به نتیجه نرسند معیاد آن ممکن تمدید گردد.

XS
SM
MD
LG