لینک های دسترسی

Breaking News

سفر وزیر خارجه امریکا به لندن


کری: بشار الاسد مانع حل سیاسی بحران سوریه می گردد
جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا، امروز چهارشنبه جهت ملاقات با وزرای خارجه کشور های حامی مخالفین بشار الاسد، رئیس جمهور سوریه، به لندن مسافرت می کند. این کشور ها در عدم موجودیت مذاکرات روی حکومت انتقالی در دمشق حمایت شانرا از مخالفین حکومت شدت بخشیده اند.

در حالیکه نیرو های مخالف حکومت سوریه برای تصرف ایالت شمالی حما در نبرد اند، تلاش های طویل المدت بین المللی برای یافتن راه حل سیاسی برای بحرانات سوریه متوقف گردیده است.

لخضر براهیمی، میانجی ارشد بین المللی در بحران سوریه، که از وظیفه اش کنار می رود، می گوید بحرانات سوریه تدریجا خاتمه خواهد یافت" سوال این است که چه تعداد دیگر باید کشته شوند، و چقدر ویرانی و تباهی دیگر صورت گیرد تا سوریه به سوریه ای مبدل گردد که ما می شناختیم."

بانکی مون منشی عمومی سازمان ملل متحد به روز سه شنبه، در جریان یک کنفرانس مطبوعاطی مشترک، اعلان کرد که آقای براهیمی به تاریخ سی و یک ماه می از وظیفه اش کنار می رود" برای تقریبا دو سال آقای براهیمی در صدد ختم جنگ داخلی بی رحمانه سوریه بود. اما با موجودیت نظریات و طرزالعمل های متفاوت جامعه جهانی، کشور های شرق میانه، و مردم سوریه روبرو شد که روی راه حل ختم این جنگ منقسم استند."

در همین حال جان کری ،وزیر خارجه امریکا، می گوید بشار الاسد مانع حل سیاسی بحران سوریه می گردد" این بیانگر لجاجت دومدار وی به حفظ قدرت است، مردی که اماده است بخاطر ان بم های بشکه ای را بر مردم خود پرتاب کند، مردم خود را از گرسنگی بکشد، و ادعا کند که حق رهبری کشور را دارد، فکر نمی کنم که جهان متمدن امروز انرا تحمل کند."

اما بشار الاسد خود را در انتخابات آینده کشور کاندید کرده، مخالفین خود را تقبیح نموده، آنها را دهشت افگن خطاب می کند و می گوید که می خواهند دموکراسی سوریه را سرنگون سازند. ادم اریلی سفیر سابق امریکا در سوریه می گوید بشار الاسد قدرت را رها نمی کن" بشار الاسد به هیچ نوع توافقی حاضر نمی شود، و تا زمانی که روی قدرت باشد طرفدار هیچ نوع تغییری نمی باشد."

در همین حال مخالفین حکومت سوریه از جامعه جهانی خواستار شکست اقتدار بشار الاسد استند. ریمی الاف یک تن از مخالفین می گوید خنثی ساختن نیرو های هوایی نقش عمده را بازی می کند" ما می خواهیم که قادر به خنثی ساختن نیروی هوایی باشیم تا رژیم اسد بداند که از طریق قوا برنده شده نمی تواند. اگر بر رژیم اسد فشار وارد گردد در آن صورت روس ها و ایرانی ها خواهند دانست که راه دیگر به جز حل سیاسی موجود نیست."

حکومت سوریه موافقه کرده تا برای جلوگیری از حمله احتمالی امریکا سلاح کیمیاویی خود را از بین ببرد. در ماه آگست سال گذشته بیشتر از یک هزار و چهارصد نفر در اثر استفاده از سلاح کیمیایی در سوریه جان باختند.
XS
SM
MD
LG