لینک های دسترسی

Breaking News

دیدگاه تردیدآمیز سناتوران امریکایی در مورد تلاش‌های صلح خلیلزاد


جیم ریچ، سناتور جمهوریخواه و رییس کمیتۀ روابط خارجی مجلس سنای کانگرس ایالات متحده گفته است که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان در مذاکرات با گروه طالبان "پیشرفت" داشته است.

به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس، آقای ریچ عصر چهارشنبه پس از گزارشدهی آقای خلیلزاد گفت "مسله همواره این است که چقدر پیشرفت وجود داشته و آیا می توانید به هدف نهایی برسید یا خیر."

زلمی خلیلزاد روز چهارشنبه (۲۲ می) پشت درهای بسته به پرسش‌های سناتوران امریکایی در مورد تماس‌هایش با طالبان و تلاش برای پایان جنگ در افغانستان معلومات داد و به خبرنگاران اجازۀ ورود به این جلسه داده نشد.

اسوشیتدپرس از قول باب منیندیز، سناتور دموکرات گزارش داده است که مردم امریکا خواستار برگشت سربازان امریکایی از افغانستان اند، اما به گفتۀ این سناتور امریکایی چگونگی دستیابی به این هدف نهایت مهم است.

آقای منیندیز همچنان گفته است "اختلاف عمیق بین دیدگاه های جامعه استخباراتی در مورد (چشم انداز صلح) و خوش بینی آقای خلیلزاد وجود دارد."

تاد یانگ، سناتور جمهوریخواه از ایالت اندیانا خواهان شفافیت بیشتر از جانب قصرسفید در مورد مذاکرات با گروه طالبان شده است.

آقای خلیلزاد از زمان گزینش‌اش به صفت نمایندۀ ویژۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان تا کنون شش بار با نمایندگان طالبان دیدار کرده است، اما این نخستین بار است که در مورد این تماس‌ها به قانونگذاران امریکایی گزارش می‌دهد.

پیش از این شماری از قانونگذاران امریکایی از مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده به خاطر "فقدان شفافیت" در روند صلح افغانستان انتقاد کرده و خواستار گزارشدهی آقای خلیلزاد به کانگرس شده بودند.

خروج قوای خارجی از افغانستان، تضمین از اینکه از خاک افغانستان برای انجام حملات بر ضد امریکا استفاده نشود، آغاز مذاکرات بین الافغانی و آتش بس پایدار از مسایل مورد بحث در گفتگوهای آقای خلیلزاد با طالبان بوده است.

نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور مصالحۀ افغانستان با برشمردن این چهار مورد تاکید ورزیده است که تا روی تمام این گزینه ها توافق صورت نگیرد، روی هیچ مسله ای توافق نمی شود.

XS
SM
MD
LG