لینک های دسترسی

Breaking News

رهایی ۲۷ شاگرد پسر پس از اختطاف ۳۱۷ شاگرد دختر در نایجریا


عکس: آرشیف
عکس: آرشیف

مقامات در نایجریا می‌گویند که ۲۷ شاگرد پسر مکتب که هفتهٔ گذشته توسط افراد مسلح در شمال نایجریا اختطاف شده بودند، رها شدند.

مقامات گفتند که این شاگردان روز شنبه ۲۷ فبروری (نهم حوت) در حالی رها شدند که عملیات جستجو برای ردیابی ۳۱۷ دانش آموز دختر که در ایالت همجوار اختطاف شده جریان دارد.

مهاجمان مسلح به تاریخ ۱۷ فبروری بر کالج دولتی علوم در ساحۀ کاگارا یورش برده یک شاگرد را کشته و ۲۷ شاگرد، سه کارمند مکتب و ۱۲ عضو خانواده های شاگردان را اختطاف کردند. مردم محل گفتند که شمار مهاجمان زیاد بود و به گفتۀ آنان مسوولان امنیتی این کالج نتوانند جلو آنان را بگیرند.

در این اواخر مکاتب در شمال نایجریا تبدیل به اهداف آدم ربایی دسته جمعی برای باج گیری توسط گروه های مسلح شده است.

یک مقام دولتی گفت که پسران رها شده بین ۱۵ تا ۱۸ سال دارند.

رهایی این افراد در حالی صورت می‌گیرد که یک روز پیش گروه بزرگی از افراد مسلح در شمال نایجریا حدود ۳۱۷ دختر را از مکتب متوسطهٔ جانگیبی ایالت زمفارا اختطاف کردند.

در یک حادثهٔ آدم ربایی دیگر گروه تروریستی بوکوحرام در ماه اپریل سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۷۶ دختر را از ایالت بورنو ربودند که از آن میان بیش از ۱۰۰ دختر هنوز هم ناپدید اند.

چنین حملات نگرانی‌ را در مورد خشونت فزایندۀ شورشیان اسلام‌گرا و گروه‌های مسلح افزایش بخشیده و کارکرد رییس جمهور بوهاری را برای تامین امنیت در نایجریا زیر انتقادات شدید قرار داده است.

خشونت و ناامنی در کنار چالش‌های اقتصادی و همه‌گیری کروناویروس، زندگی شهروندان نایجریا را که پرجمعیت ترین کشور افریقا است، با دشواری‌های فراوان در هم آمیخته است.

XS
SM
MD
LG