لینک های دسترسی

Breaking News

رییس ‌جمهور کوزوو به ارتکاب جنایات جنگی متهم شد


هاشم تاچی، رییس‌جمهور کوزوو و نه نقر از جنگجویان جدایی‌طلب پیشین این کشور، روز چهارشنبه توسط محکمهٔ بین المللی جرایم (محکمهٔ هاگ) به ارتکاب طیف گسترده‌ای از جنایات علیه بشریت و جرایم جنگی متهم شدند.

به گزارش اسوشیتدپرس، این اتهامات مربوط به جریان درگیری‌های استقلال‌طلبانه کوزوو طی سال‌های ۱۹۹۸ تا ۱۹۹۹ میلادی با صربستان است.

رییس‌جمهور کوزوو پس از اعلام محکمه، سفر خود را به واشنگتن لغو کرد. در این سفر قرار بود تاچی روز شنبه در قصر سفید با الکساندر ووچیچ، رییس‌ جمهور صربستان، دیدار و گفت‌و‌گو کند.

همچنین ریچارد گرنل، نماینده رییس جمهور ترمپ در مذاکرات صلح میان صربستان و کوزوو، در صفحه تویتر خود نوشت: "رییس‌جمهور کوزوو همین حالا به ما اطلاع داد که در پی اعلام حکم محکمهٔ ویژه، سفرش به واشنگتن را لغو کرده است. من به تصمیم او برای عدم حضور در مذاکرات تا رفع مشکلات حقوقی آن اتهامات، احترام می‌گذارم. "

همچنین در بیانیۀ محکمه هاگ درباره اتهامات رییس جمهور کوزوو و دیگر متهمان آمده است که آنان مسوول وقوع جنایات متعدد از جمله ارتکاب ۱۰۰ مورد قتل استند. براساس این بیانیه، قربانیان این جنایات عمدتا مخالفان سیاسی آلبانیایی‌تبار کوزوو، صرب‌ها، و اقلیت روماها بوده‌اند.

دیگر اتهامات مطرح شده نیز مربوط به نقش این ۱۰ متهم در ناپدید شدن اجباری قربانیان و آزار و شکنجه آنان است.

تاچیپیشتر فرمانده اردوی "آزادی بخش کوزوو" (کی‌ال‌اِی) بود. در جنگ برای استقلال طبی کوزوو بیش از ۱۰هزار نفر کشته شدند. کوزوو در سال ۲۰۰۸ استقلال خود را اعلام کرد ، اما صربستان هنوز هم آن را به رسمیت نمی شناسد.

XS
SM
MD
LG