لینک های دسترسی

Breaking News

یونیسف: ماه گذشته ۱۶۰هزار مورد بیماری شدید تنفسی در افغانستان ثبت شد


بر اساس گزارش‌ها بخش اعظم بیماران حاد تنفسی را کودکان کمتر از پنج سال تشکیل می‌دهند
بر اساس گزارش‌ها بخش اعظم بیماران حاد تنفسی را کودکان کمتر از پنج سال تشکیل می‌دهند

صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان (یونیسف) می‌گوید که در ماه جنوری سال روان، ۱۶۰هزار مورد بیماری شدید تنفسی در ۳۴ ولایت افغانستان ثبت شده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

یونیسف اخیراً در گزارشی، سرمای شدید و آلودگی هوا را از عوامل اصلی بیماری‌های شدید تنفسی بیان کرده و گفته است که از مجموع تمام موارد ثبت‌شده ۶۲ درصد بیماران کودکان کمتر از پنج سال استند.

صندوق وجهی ملل متحد برای کودکان گفته است که برای مقابله با این وضعیت، یونیسف با حمایت بانک جهانی جهت رسیدگی به بیماران از قبل تجهیزات درمانی و گرمایشی را در مراکز بهداشتی درمانی جابجا کرده است.

در گزارش یونیسف آمده است که این اداره با همکاری بانک جهانی و بانک انکشاف آسیایی، هزینه‌های عملیاتی ۲۴۰۰ مرکز بهداشتی را فراهم می‌کند و نیز معاشات ۲۷هزار کارمند صحی را می‌پردازد.

همچنان بر بنیاد گزارش، یونیسف خدمات تغذیه و سایر خدمات بهداشتی ضروری را برای حدود ۲۰ میلیون کودک افغان و خانواده‌های آنان فراهم می‌کند.

پیش از این سازمان جهانی صحت نیز افزایش بیماری حاد تنفسی را در افغانستان گزارش داده بود. این سازمان از اول تا ۲۰ جنوری مبتلاشدن حدود ۱۱۹هزار نفر و مرگ ۲۹۲ بیمار را در ۳۴ ولایت افغانستان ثبت کرده است.

سازمان جهانی صحت گفته است که از مجموع موارد، ۷۴هزار و ۶۱۳ بیمار کودکان زیر پنج سال و ۵۸هزار و ۷۵۶ بیمار دیگر نیز زنان اند.

در گزارش این سازمان آمده است:‌ "از مجموع فوت شدگان، ۲۵۴ نفر کودکان زیر پنج سال و ۱۲۱ نفر زنان بودند".

گرچه گزارش گفته که تعداد موارد فعلی بالاتر از میانگین واقعات گزارش شده در طول سه سال قبل است، اما آن را می‌توان به بهبود روند نظارت، ثبت و گزارش‌دهی نیز مرتبط دانست.

سازمان جهانی صحت هشدار داده است که تنفس هوای آلوده و سمی ممکن خطرات جدی همچون سکته، امراض قلبی، سرطان شش، نفس تنگی و سایر امراض مزمن و حاد تنفسی را به دنبال داشته باشد.

این سازمان در اوایل فصل سرما توصیه کرده بود که افراد در هوای سرد به رهنمایی‌های صحی عمل کنند، لباس‌های گرم بپوشند، به اندازۀ کافی مایعات گرم بنوشند و از نوشیدنی‌های سرد اجتناب کنند.

همچنان این سازمان تاکید کرده بود که برای مدت طولانی نباید افراد در هوای سرد بمانند و به طور منظم غذاهای گرم بخورند و ورزش کنند.

وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان نیز پیش از این افزایش واقعات بیماری‌های تنفسی را در افغانستان تایید کرده است.

گروه

XS
SM
MD
LG