لینک های دسترسی

Breaking News

آستن: بدون حمایت امریکا از کیف، روسیه در جنگ اوکراین پیروز خواهد شد


لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۳۱ اکتوبر (نهم عقرب) گفت که اگر کمک‌های امریکا به کیف ادامه نیابد، روسیه در جنگ اوکراین پیروز خواهد شد.

آستن و انتونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده، در کمیته تخصیص مجلس سنای کانگرس ایالات متحده، در مورد پیشنهاد تخصیص ‌ ۱۰۶ میلیارد دالر برای کمک به اوکراین، اسراییل و تامین امنیت سرحدات ایالات متحده به قانون‌گذاران امریکایی معلومات دادند.

آستن در این جلسهٔ استماعیه گفت:‌ "من ضمانت می‌کنم که بدون حمایت ما [ولادیمیر] پوتین [رییس جمهور روسیه] موفق خواهد بود."

وزیر دفاع ایالات متحده تاکید کرد که اگر امریکا در شرایط کنونی حمایت خود را از اوکراین متوقف کند، پوتین قویتر و موفق خواهد شد و این چیزی است که رییس جمهور روسیه خواهان‌‌ آن است.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، بر اهمیت حمایت از شرکای امریکا برای امنیت ملی کشورش تاکید کرده و خواهان بودجهٔ ۶۱.۴ میلیارد دالری برای اوکراین شده است.

نزدیک به ۵۰ در صد این بودجهٔ پیشنهاد شده برای پر کردن ذخایر تسیلحاتی امریکا هزینه خواهد شد، ذخایری که قبلاً به دلیل حمایت از کیف خالی شده اند.

کانگرس ایالات متحده از آغاز تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین که در فبروری ۲۰۲۲ راه اندازی شد، تا حالا ۱۱۳ میلیارد دالر بودجه را برای اوکراین تصویب کرده است. قصر سفید اعلام کرده است که در حال حاضر کمتر از ۵.۵ میلیارد دالر در اختیار دارد تا انتقال تسلیحات از ذخایر ایالات متحده را به نیروهای اوکراینی که درگیر جنگ با روسیه استند، ادامه بدهد.

در حال حاضر،‌ چشم انداز پیشنهاد بودجهٔ اخیر رییس جمهور بایدن نامشخص به نظر می رسد. دموکرات‌ها عمدتاً از استراتیژی بایدن برای یکجا کردن بودجهٔ کمکی به اوکراین و اسراییل حمایت می‌کنند. بسیاری از اعضای جمهوریخواه در سنا و مجلس نمایندگان نیز از این استراتیژی حمایت می‌کنند.

اما جمهوریخواهان که با اندک تفاوت اکثریت کرسی‌های مجلس نمایندگان را در اختیار دارند،‌ به یکجا کردن بودجه برای دو جنگ‌-اوکراین و اسراییل‌-اعتراض کرده اند. شماری از اعضای این حزب در مجلس سنا نیز با این اقدام بایدن مخالف اند.

وزیر دفاع ایالات متحده گفته است که ادارهٔ جو بایدن می‌خواهد که اوکراین عملیات نظامی خود را در فصل زمستان ادامه بدهد،‌ اما تاکید کرد که در صورت نبود حمایت ایالات متحده، کیف مجبور به توقف عملیات نظامی بر ضد تهاجم نظامی روسیه خواهد شد.

مقامات نظامی اوکراین روز دوشنبه گزارش دادند که روسیه نیروهای خود را در نزدیکی شهر ویران شدهٔ بخموت واقع در شرق اوکراین افزایش داده و نیروهای خود را از حالت دفاعی به حالت تهاجمی تغییر داده است. اما نظامیان اوکراینی گفته اند که آماده دفاع در برابر حملات نیروهای روسی اند.

گروه

XS
SM
MD
LG