لینک های دسترسی

Breaking News

عشقی که قانون را در ایالات متحده تغییر داد


لفینگ، حکایت واقعی عشق ممنوعی میان یک مرد سفید پوست و یک زن سیاهپوست است
لفینگ، حکایت واقعی عشق ممنوعی میان یک مرد سفید پوست و یک زن سیاهپوست است

مرد سفید پوست و زن سیاهپوستی که در سال ۱۹۵۷ با زیرپا گذاشتن قانون ایالت ویرجنیا، در شهر واشنگتن دی سی باهم ازدواج کردند، رویداد هایی را به دنبال داشت که در نهایت منتج به تغییر در امریکا شد.

در برخی از ایالت های امریکا، حتی تا چند دهه قبل، سیاهپوستان و سفید پوستان حق ازدواج با یکدیگر را نداشتند. این ممانعت، به دنبال اوج گرفتن قضیۀ ازدواج ریچارد و میلدرید لفینگ، برداشته شد. اکنون از سرگذشت حقیقی ازدواج آن دو دلداده، فلمی به نام لفینگ Loving ساخته شده است.

در دهۀ ۱۹۵۰ نیز بر اساس قانون تفکیک نژادی، سفید پوستان و سیاهپوستان در ایالت ویرجینیا، قانوناً حق ازدواج را نداشتند. ریچارد و میلدرید، در شهر واشنگتن دی سی، پایتخت کشور، باهم ازدواج کردند. اما پس از آن که به ایالت مسکونی شان برگشتند، توقیف شده و مجرم شناخته شدند. جرم آنان: همبستر شدن به مثابۀ زن و شوهر "غیرقانونی"!

ریچارد پیری لفینگ سفید پوست بود و همسرش، میلدرید جیتر، سیاهپوست. آنان مجبور به فرار از ویرجینیا شدند.

پنج سال بعد، میلدرِد با الهام از جنبش حقوق مدنی، به لوی سارنوال آنوقت که رابرت کنیدی بود، نامه مینویسد و خواستار کمک میشود. سپس مدافعان حقوق مدنی با او تماس میگیرند.

قضیه بالا میگیرد و پای محکمۀ عالی ایالات متحده در میان می آید؛ که در نهایت منجر به حکمی میشود که ممنوعیت ازدواج میان سیاهپوستان و سفید پوستان را در سراسر ایالات متحدۀ امریکا، رفع اعلان میکند.

جیف نیکولس ِ فلمساز، با تکیه بر تصاویر تاریخی و یک مستند ژرف راجع به این زوج، فلم ساخته است.

جف نیکولس در موزیم امریکاییان افریقایی تبار که اخیراً در واشنگتن دی سی گشوده شد، راجع به آوازه ای که گویا فلم اش جایزۀ اوسکار را حایز خواهد شد، به صدای امریکا گفت: "این سخنان، مایۀ خوشی و فروتنی است، اما آنچه در اینجا مهم است، حکایتی است که سعی داریم بازگو کنیم: قصۀ ریچارد و میلدرِد. من راجع به آنان نمیدانستم، و در سال ۲۰۱۲ در بارۀ شان شنیدم. شرم آور است! این یک بخش اساسی تاریخ امریکای ماست."

روت نیگه، هنرپیشۀ زن، با دل و جان در نقش میلدرِد بازی کرده است و نقش آفرینی ماهرانه اش، او را به شهرت رسانیده است.

XS
SM
MD
LG