لینک های دسترسی

Breaking News

مینسک: روسیه انتقال تسلیحات هسته‌ای خود به بلاروس را آغاز کرد


عکس آرشیف
عکس آرشیف

الکساندر لوکاشینکو، رییس جمهور بلاروس می‌گوید که روسیه انتقال تسلیحات هسته‌ای تعرضی خود به بلاروس را آغاز کرده است.

لوکاشینکو روز پنجشنبه ۲۵ می (چهارم جوزا) در یک پیام ویدیویی گفت که "انتقال تسلیحات هسته‌ای آغاز شده است" و افزود که "احتمال" آن وجود دارد که این تسلیحات وارد کشورش شده باشند.

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه به تاریخ ۲۵ مارچ (پنجم حمل) گفت که مسکو با بلاروس روی استقرار تسلیحات هسته‌ای تعرضی در خاک آن کشور به توافق رسیده است، اما افزود که توافق منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را نقض نخواهد کرد.

این در حالی است که پوتین در ماه فبروری مشارکت روسیه را در پیمان "آغاز جدید - New Start" با ایالات متحده که آخرین پیمان استراتیژیک کاهش تسلیحات میان دو قدرت بزرگ هسته‌ای جهان است، به حالت تعلیق در آورد.

بلاروس که به روسیه اجازه داده تا از خاک‌اش در تهاجم علیه اوکراین استفاده کند، علاوه بر این کشور، با اوکراین، پولند، لتوانیا و لتویا هم مرز است.

لوکاشنیکو گفت که پوتین روز چهارشنبه به او اطلاع داد که فرمانی را برای انتقال تسلیحات هسته‌ای امضا کرده است.

اما سویتلانا تسیخانوسکایا،‌ رقیب عمدهٔ الکسندر لوکاشینکو در انتخابات ۲۰۲۰ بلاروس و منتقد رژیم بلاروس که در حال حاضر در تبعید به سر می‌برد، روز پنجشنبه گفت که انتقال تسلیحات هسته‌ای روسیه به خاک کشورش تهدیدی نه تنها برای اوکراین بلکه برای اروپا است.

تسیخانوسکایا در تویتی نوشت: "امروز، رژیم بلاروس توافقنامه‌ای را با روسیه در مورد استقرار تسلیحات هسته‌ای امضا کرده است. این نه تنها جان بلاروسی‌ها را به خطر می اندازد، بلکه تهدید جدیدی علیه اوکراین و کل اروپا ایجاد می کند."

رییس جمهور روسیه گفته است که کشورش در تجهیز ۱۰ فروند طیاره‌ای که قابلیت حمل تسلیحات هسته‌ای تعرضی را دارد با بلاروس کمک کرده و افزود که مسکو قبلاً چندین سیستم میزایل‌های تعرضی اسکندر را به بلاروس منتقل کرده است که می تواند برای پرتاب سلاح‌های هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

به گفتهٔ پوتین روسیه تعلیمات پرسونل بلاروسی را به تاریخ سوم اپریل آغاز و تا اول جولای ساخت تاسیسات ذخیره سازی تسلیحات هسته‌ای تعرضی را در بلاروس تکمیل خواهد کرد.

اگرچه پوتین گفته است که تسلیحات هسته‌ای تعرضی تحت کنترول مسکو باقی می‌مانند، اما لوکاشینکو پیشنهاد کرده است که در صورت تهدید بلاروس به نابودی، می‌تواند با توافق روسیه از آنها استفاده کند.

پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) این تصمیم روسیه را تقبیح کرده و آنرا "خطرناک و غیرمسوولانه" خوانده است.

اما رییس جمهور پوتین گفته است که این اقدام مسکو مشابه به اقدامات ایالات متحده است که تسلیحات هسته‌ای خود را در کشورهای متحد اروپایی‌اش جابجا کرده است.

XS
SM
MD
LG