لینک های دسترسی

Breaking News

لوکاشینکو: روسیه می‌تواند میزایل‌های هسته‌ای قاره‌پیما در بلاروس مستقر کند


رییس جمهور بلاروس روز جمعه ۳۱ مارچ (۱۱ حمل) گفت که قبلاً در مورد استقرار تسلیحات هسته‌ای تعرضی روسیه در کشورش تصمیم گرفته شده، اما در صورت لزوم روسیه می‌تواند "میزایل‌های هسته‌ای قاره‌پیما" را نیز در آنجا مستقر کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، الکساندر لوکاشینکو که بلاروس را در معرض تهدیدات غرب می‌داند، در سخنرانی سالانه خود خطاب به قانونگذاران و مقامات دولتی کشورش گفت: "برنامه‌های مسکو برای استقرار تسلیحات هسته‌ای در این کشور به حفاظت از بلاروس کمک خواهد کرد."

رییس جمهوری بلاروس گفت: "من سعی نمی‌کنم کسی را بترسانم یا باج‌گیری کنم. من می‌خواهم از بلاروس محافظت کنم و صلح را برای مردمش تضمین کنم. "

ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه، روز شنبه ۲۵ مارچ (پنجم حمل) گفت که مسکو با بلاروس روی استقرار تسلیحات هسته‌ای تعرضی در خاک آن کشور به توافق رسیده است، اما افزود که توافق منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را نقض نخواهد کرد.


پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) این تصمیم روسیه را تقبیح کرده و آنرا "خطرناک و غیرمسوولانه" خوانده است.

اما رییس جمهور پوتین گفته است که این اقدام مسکو مشابه به اقدامات ایالات متحده است که تسلیحات هسته‌ای خود را در کشورهای متحد اروپایی‌اش جابجا کرده است.

سخنگوی ناتو در پاسخ گفت که این اظهارات پوتین در مورد کشورهای عضو ناتو گمراه کننده بوده و این پیمان مراقب خواهد بود و بر اساس تعهدات بین المللی خویش عمل خواهد کرد.

او اضافه کرد که روسیه به کرات تعهدات خویش را در خصوص کنترول تسلیحات نقض کرده است.

ولادیمیر پوتین ماه گذشته مشارکت روسیه را در پیمان "آغاز جدید - New Start" با ایالات متحده که آخرین پیمان استراتیژیک کاهش تسلیحات میان دو قدرت بزرگ هسته‌ای جهان است، به حالت تعلیق در آورد. ناتو گفته است که روسیه باید به این پیمان برگردد.

اگرچه پوتین روز شنبه گفت که تسلیحات هسته‌ای تعرضی تحت کنترول مسکو باقی می‌مانند، لوکاشنکو پیشنهاد کرد که در صورت تهدید بلاروس به نابودی، می‌تواند با توافق روسیه از آنها استفاده کند.

لوکاشینکو گفت که بلاروس به اندازه کافی تسلیحات متعارف برای مقابله با تهدیدات دارد، "اما اگر ببینیم که در عقب [تهدیدها] ویرانی کشور ما نهفته است، از هر چه داریم استفاده خواهیم کرد."

او گفت: "در صورت لزوم من و پوتین تصمیم خواهیم گرفت و اگر نیاز باشد تسلیحات ستراتیژیک وارد خواهیم کرد."

اما لوکاشینکو هیچ گونه شواهدی دال بر چنین تهدیدی از سوی غرب ارایه نکرد.

XS
SM
MD
LG