لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش‌ها به قتل یک کودک در کابل؛ 'عاملان اعدام' شوند


اختطاف و قتل یک کودک شش ساله در شهر کابل، واکنش‌های گسترده را در شبکه‌های اجتماعی بر انگیخته و اکثر کاربران خواستار اعدام عاملان این رویداد شده اند.

این کودک که مهسا نام داشت، دو روز پیش از ساحۀ ۳۱۵ خیرخانه در شهر کابل ربوده شده و ربایندگان در بدل رهایی وی از خانواده اش ۳۰۰ هزار دالر امریکایی خواسته بودند.

وزارت داخلۀ افغانستان گفته است که پس از آنکه خانوادۀ مهسا از پرداخت این مقدار پول عاجز می‌ماند، ربایندگان مهسای کوچک را می‌کشند.

در همین حال، پولیس کابل گفته است که دو نفر را در پیوند با اختطاف و کشتن مهسا دستگیر کرده و به گفتۀ پولیس بازداشت شدگان به جرم خود اعتراف کرده اند.

فهیم فطرت، فعال مدنی در کابل از مردم خواسته است که برای نجات جان "مهسا‌های دیگر" دادخواهی کرده و به جمع کارزار "اعدام" عاملان قتل مهسای ۶ساله بیوندند.

آقای فطرت، در صفحه فیس‌بوک‌اش همچنان نبشته است " کفتارانی که این فرشته معصوم را دریده اند، باید در محضر عام اعدام شوند".

تصاویر این کودک در صفحه‌های اجتماعی به ویژه در فیس‌بوک از صبح روز چهارشنبه دست به دست‌ می‌شود چنان‌که برخی‌ها گفته اند که " باز کردن فیس‌بوک امروز، دل و گرده می خواهد".

فرزاد فرنود یکی از کاربران فعال دیگر در صفحۀ فیس‌بوک از آنچه معافیت در برابر چنین جرایم جنایی توسط نهاد‌های مربوط دانسته انتقاد کرده است.

آقای فرنود گفته است "اگر ما به جزا رسیدن قاتلین فرخنده، نظر واحد می‌داشتیم هرگز شاهد تکرار آن ماجرا نمی‌بودیم، داستان مهسای کوچک، روایت دیگری از ماجرای فرخنده است، آرزو مندم به زودترین فرصت قاتلین این کودک به جزای شان برسند".

بصیر مجاهد، سخنگوی پولیس کابل، روز چهارشنبه (۲۲حوت) به صدای امریکا گفت که قرار است پرونده عاملان این رویداد به نهاد‌های عدلی و قضایی سپرده شود. او گفت که تصمیم نهایی را در باره مجازات آنان، قضای افغانستان مطابق بر احکام قانون خواهد گرفت.

در واکنش به این اعتراض‌ها، جمشید رسولی سخنگوی لوی سارنوالی افغانستان، گفته است که "فرهنگ معافیت پایان یافته" است و عاملان این قضیه انتظار مجازات عمل شان را می‌کشند.

آقای رسولی افزوده است "لوی سارنوالی افغانستان از ارگانهای امنیتی و کشفی می‌خواهد تا به اسرع وقت بررسی های کشفی خویش را تکمیل و قضیه را به این اداره غرض تحقیق و به کیفر کشانیدن عاملین اصلی این جنایت ارسال بدارند."

آقای رسولی تأکید کرده است که چنین رویدادها "غیرقابل تحمل و در فرهنگ ما جایگاه" ندارد.

XS
SM
MD
LG