لینک های دسترسی

Breaking News

گزارش ابتدایی تحقیقات روی طیاره ناپدیدشده مالیزیا


مالیزیا روز یکشنبه گزارش ابتدایی را در مورد تحقیقاتی که برای ردیابی ناپدید شدن طیارۀ خطوط هوایی مالیزیا ام اچ ۳۷۰ راه اندازی کرده بود، نشر کرد.

این گزارش دقیقا یک سال بعد از نا پدید شدن بوئینگ ۷۷۷ نشر شد که در آن ۲۳۹ مسافر و عملۀ طیاره در حال پرواز بودند. در این گزارش روشنی تازه یی در مورد ناپدید شدن آن طیاره مسافربری، دیده نمی شود.

بر اساس این گزارش، پیلوت و عملۀ آن از هر نوع اختلال و یا عادت غیر معمول مبرا استند. طبق این گزارش تحقیقات، هیچ هوشدار قبلی در مورد نگهداشت این طیاره وجود نداشته و از طیاره به درستی حفاظت صورت گرفته است.

گزارش ۵۸۴ صفحه یی که توسط یک تیم تحقیقاتی مستقل صورت گرفته است، سابقه زندگی، صحی و مالی عمله طیاره را مورد بررسی قرار داده است. به همین شکل، نحوه محافظت طیاره و سیستم مخابراتی طیاره نیز مورد بررسی دقیق قرار داده شده است.

تنها چیز غیر معمول که در این گزارش آمده است، این است که تاریخ انرژی بتری فانوس دریایی طیاره یک سال قبل از ناپدید شدن، سپری شده بود. گرچه میعاد مصرف بتری سپری شده بود، بر اساس این گزارش، بتری ها به صورت درست فعالیت داشت و قادر بود تا معلومات پرواز را به دست بیاورد.

در همین حال، کوک سو چون، رییس این تحقیقات می گوید که هدف تحقیقات جلوگیری از حوادث در آینده است.

کوک سو چون گفت "تنها هدف تحقیقات از یک تصادف و یا حادثه باید جلوگیری از تصادفات و حوادث در آینده باشد. هدف این فعالیت یا تحقیقات تقسیم تقصیر و سرزنش و مسوولیت نیست."

آقای چون همچنین گفت که تیم تحقیقاتی وی، معلومات بدست آمده را تحلیل و تجزیه خواهد کرد و بر اساس معلومات به دست آمده، پیشنهادات مشخص را ارایه خواهد کرد.

چون گفت "در ماه های پیش رو، تیم تحقیقاتی نیاز به تحلیل و نتیجه گیری خواهد داشت و براساس یافته های شان، پیشنهاداتی را ارایه خواهند کرد. علاوه بر تحلیل و مرحله نتیجه گیری تحقیقات، اقداماتی که روی دست گرفته خواهد شد، اعتبار بیشتر معلومات به دست آمده و ظهور شواهد تازه خواهد بود."

نجیب رزاق، صدراعظم مالیزیا، طی اعلامیه یی گفته است که کشورش متعهد باقی می ماند تا جستجو طیاره ناپدید شده، یافت شود.

در همین حال، خویشاوندان مسافران چینایی که با طیاره یکجا ناپدید شدند، در یک عبادتگاه در بیجینگ گرد هم جمع شدند و از سالروز ناپدید شدند طیاره ام اچ ۳۷۰ یاد بود به عمل آوردند.

با وجود مصرف حدود ۲۰۰ میلیون دالر که سوی چندین کشور صورت گرفته، تا حال هیچ نشانه از طیاره ناپدید شده مالیزیایی، یافت نه شده است.

گزارشگر: مایکل بومن، خبرنگار صدای امریکا

ترجمه: خالد مفتون

XS
SM
MD
LG