لینک های دسترسی

Breaking News

خشونت در افغانستان به صفر نخواهد رسید – میلی


مارک اسپر و مارک میلی
مارک اسپر و مارک میلی

لوى درستيز اردوى امريكا می‌گوید احتمال قطع کامل خشونت‌ در افغانستان وجود ندارد ؛ چون به گفته وی طالبان یک پارچه نیستند و چندين شاخۀ تروريستی درچارچوب این گروه فعالیت می‌کند.

آقای میلی ناوقت روز دوشنبه دوم مارچ (۱۲حوت) در یک کنفرانس خبری مشترک با مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحدۀ گفت که توافق صلح با طالبان به آغاز مذاکرات بین‌الافغانی خواهد انجامید و این کار در نهایت به توافق صلح دایمی منتهی خواهد شد.

او افزود: "یکی اینکه طالبان یک گروه یک پارچه نیستند، چندین شاخۀ ترورسیتی در چارچوب آن گروه فعالیت می‌کنند... اگر فکر کنید که خشونت‌‌ در افغانستان به گونه کامل قطع خواهد شد، احتمالاً این اتفاق نخواهد افتاد. این (خشونت‌) صفر نخواهد شد. بنأ این توافقنانامه یک گام قابل توجه به پیش است."

از سوی هم مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحده گفت هدف اصلی ماموریت امریکا در افغانستان این است که مطمین شوند افغانستان هرگز به پناهگاه امن تروریستان بدل نمی‌شود.

آقای اسپر افزود که کشورش در ۱۸ سال گذشته در این راستا موفق بوده و همچنان تاکید کرد که انتظار دارد کاهش خشونت در افغانستان میان نظامیان افغان و طالبان ادامه یابد.

وزیر دفاع ایالات متحدۀ افزود: "انتظار ما این است که کاهش خشونت در (افغانستان) ادامه یابد".

مارک اسپر تاکید کرد که توافقنامه صلح امریکا با طالبان برای آوردن صلح در افغانستان نخستین گام برای پایان خشونت از راه حل سیاسی در آن کشور است.

او می‌گوید که این تواقق مبتنی به شرایط است و ایالات متحدۀ امریکا اقدامات طالبان را برای عملی کردن تعهدات شان از نزدیک نظارت می‌کند.

وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا در حالی بر ادامه کاهش خشونت‌ در افغانستان تاکید دارد که به تازگی طالبان گفتند که پس از امضای توافقنامه صلح حملات شان را بر نیروهای خارجی متوقف کرده و اما حملات شان را علیه نظامیان افغان از سر خواهند گرفت.

در همین حال ماموریت حمایت قاطع در افغانستان از طالبان خواسته است که باید به تعهدات شان پابند باشند.

سونی لگیت، سخنگوی ناتو در صفحۀ تویترش به نقل از اسکات میلر نگاشته است: "کاهش خشونت یک اقدام اعتمادسازی بود. ما در مورد تعهدات خود بسیار جدی استیم و انتظار داریم که طالبان نیز در مورد تعهدات خود جدی باشند...خشونت‌ باید کم بماند".

هفته کاهش خشونت‌ به روز شنبه هفته گذشته (۲۲ فبروری) آغاز شد که برای یک هفته ادامه داشت و با پایان این هفته کاهش ایالات متحدۀ امریکا و طالبان تواققنامۀ "آوردن صلح به افغانستان" را امضا کردند.

XS
SM
MD
LG