لینک های دسترسی

Breaking News

مارک میلی:‌ قدرت جهانی امریکا با چالش مواجه است


مارک میلی، لوی درستیزی عمومی قوای مسلح ایالات
مارک میلی، لوی درستیزی عمومی قوای مسلح ایالات

لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده روز شنبه ۲۱ می (۳۱ ثور) به سربازان اردوی امریکا گوشزد کرد تا نیروهای ارتش این کشور را به جنگ های آینده آماده کنند، جنگ‌هایی که به گفتهٔ‌ او، کمتر مشابه جنگ‌های امروزی خواهد بود.

مارک میلی تصویر ترسناکی را از جهان ارایه کرد که در حالی بی ثبات شدن است و قدرت‌های بزرگ قصد دارند تا نظم جهانی را تغییر بدهند.

میلی که در محفل فراغت محصلان اکادمی نظامی وست پاینت ایالات متحده صحبت می کرد خطاب به نظامیان تازه فارغ التحصیل گفت که آنان مسوولیت دارند تا اطمینان حاصل کنند که امریکا برای چنین وضعیت آماده است.

آقای میلی گفت:‌ "احتمال برای منازعهٔ قابل ملاحظه میان قدرت‌های بزرگ در حال افزایش است، نه کاهش" و تاکید کرد که ایالات متحده از هرگونه مزیت نظامی که در ۷۰ سال گذشته برخوردار بود، چنین برتری به سرعت در حال کاهش است. این نظامی ارشد امریکا همچنین گفت که قدرت نظامی ایالات متحده در عرصه‌های مختلف از جمله فضا،‌ امنیت سایبری،‌بحری، هوایی و زمینی از قبل با چالش مواجه شده است.

این مقام ارشد نظامی ایالات متحده افزود که امریکا به مثابهٔ یک قدرت جهانی بدون چالش نیست. در عوض، به گفتهٔ او، قدرت ایالات متحده در اروپا توسط روسیه و در آسیا توسط رشد اقتصادی و نظامی چین به چالش کشیده شده است. میلی از قدرت هسته‌ای کوریای شمالی، تهدید میزایل های پیونگ یانگ، ایجاد بی ثباتی در شرق میانه و افریقا توسط گروه های'' تروریستی" ، به عنوان چالش‌هایی نام برد که برتری ایالات متحده را منحیث قدرت جهانی به چالش گرفته است.

میلی با اشاره به تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین گفت که جنگ افزارهای آینده بی نهایت پیچیده خواهد بود و به مبارزه در مقابل دشمن در شهر ها،‌ مستلزم تسلیحات دقیق دور برد با تکنالوژی پیشرفته است.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، ایالات متحده به سرعت تسلیحات پیشرفتهٔ نظامی از جمله طیاره های بدون سرنشین را که با تکنالوژی و تسلیحات پیشرفته مجهز است، به اوکراین ارسال کرد.

اما این مقام ارشد ایالات متحده گفته است که مشخصه‌های عمدهٔ جنگ و تسلیحات در ۲۵ تا ۳۰ سال آینده به تغییر خود ادامه خواهند داد.

آقای میلی گفت که اردوی ایالات متحده نمی تواند به تسلیحات کهنه متکی باشد، بلکه نیاز دارد تا به اسرع وقت تسلیحات و تجهیزات نظامی خود را مدرن بسازد. او اضافه کرد که مدرن سازی تسلیحات ایالات متحده نه تنها یک نیرو بازدارنده خواهد بود، بلکه در صورت بروز یک منازعهٔ جهانی، امریکا برندهٔ‌ آن نیز خواهد بود.

این نظامی ارشد ایالات متحده افزود که افسران تازه فارغ التحصیل باید طرز دید نظامی ایالات متحده از جمله آموزش و جنگ را تغییر بدهند.

میلی خطاب به افسران تازه فارغ شده گفت که آنان منحیث رهبران نظامی امریکا در آینده با تانک‌ها، کشتی‌ها و طیاره‌های روباتیک درگیر جنگ خواهند بود که متکی به هوش مصنوعی،‌ مواد سوخت مصنوعی و حتا "انسان مهندسی شده" استند.

میلی خطاب به افسران تازه فارغ شده گفت:‌ "این نسل شما است که مسوولیت این بار را بر دوش خواهند داشت تا صلح را حفظ کرده و از جنگ قدرت های بزرگ جلوگیری کنید."

XS
SM
MD
LG