لینک های دسترسی

Breaking News

امریکا: افغان‌هایی که در ارزیابی امنیتی ناکام شده اند در سایر کشورها مسکن گزین خواهند شد


وزارت خارجۀ ایالات متحده می‌گوید که تلاش ها جریان دارد تا شماری اندکی از افغان‌های تخلیه شده که در ارزیابی‌های امنیتی ناکام مانده اند، در سایر کشورها مسکن گزین شوند.

این اظهارات وزارت خارجۀ ایالات متحده در واکنش به گزارشی است که گویا امریکا درخواست اسکان مجدد برخی از افغان‌های مقیم در یک پایگاه نظامی در کوسوو به امریکا را رد می‌کند.

نشریه امریکایی اکسیوس امروز ۱۶می (۲۶ ثور) گزارش داد که قرار است حکومت جو بایدن امروز به ۱۶ شهروند افغان که پس از سقوط کابل به پایگاه نظامی بندستیل کوسوو انتقال داده شده بودند، اطلاع بدهد که آنان واجد شرایط انتقال به داخل امریکا نیستند.

بر اساس این گزارش، این نخستین بار است که حکومت امریکا ورود افغان های مقیم در این پایگاه نظامی را به داخل امریکا رد می‌کند.

اما وزارت خارجۀ ایالات متحده در ایمیلی به صدای امریکا گفت که تقریباً تمامی افغان‌های که به کوسوو انتقال داده شده بودند، پس از گذار از ارزیابی های امنیتی اجازه ورود به امریکا را یافته اند.

این وزارت افزوده است: "در حالیکه اکثریت افغان‌های تخلیه شده از طریق این روند [ارزیابی های امنیتی توسط ادارات امنیتی و استخباراتی] تایید شده اند، شمار اندکی از افرادی که داخل شدن شان به امریکا رد شده است، بیانگر این است که این سیستم طوری که باید کار میکرد، کار می کند."

درگزارش اکسیوس آمده است که این تصمیم حکومت امریکا به خاطر نگرانی های امنیتی گرفته شده و ممکن برخی افغان‌هایی که ورود شان به داخل امریکا رد شده، با طالبان یا سازمان های دهشت افگن رابطه داشته باشند.

اما وزارت خارجۀ امریکا با اینکه در این خصوص ابراز نظر نکرد گفت که این کشور برای یافتن راه حل پایدار به این افراد متعهد است و تلاش می‌کند بر اساس ترجیحات شان آنان را در کشورهای دیگر اسکان مجدد دهد.

این وزارت افزوده است: "وزارت خارجه با شرکا و متحدین خویش در سراسر جهان کار می‌کند تا کشورهایی را دریابد که افغان‌های را که زندگی شان در خطر است بپذیرند."

بر اساس معلومات وزارت خارجۀ ایالات متحده، ارزیابی های امنیتی توسط متخصصین استخباراتی، امنیتی و مبارزه با دهشت افگنی از وزارت دفاع، وزارت امنیت داخلی، وزارت خارجه، بیروهای تحقیقاتی فدرال، مرکز ملی مبارزه با دهشت افگنی و سایر شرکای استخباراتی صورت می‌گیرد.

با آنهم در گزارش اکسیوس آمده است که اکنون وزارت خارجه امریکا به خاطر تعیین سرنوشت این افغان‌ها، دو گزینه را مورد بررسی دارد: یکی اینکه با تفاهم با طالبان، زمینه برگشت آنان را به افغانستان مساعد کند و یا سایر کشور ها را متقاعد سازد تا این افغان‌ها را بپذیرند.

این در حالی است که سال گذشته شماری از مقامات امریکایی بدون ذکر نام شان گفته بودند که ایالات متحده قصد دارد افراد تخلیه شده از افغانستان را که در ارزیابی امنیتی ابتدایی موفق نشده اند، به کوسوو بفرستد.

پس از تسلط دوبارهٔ طالبان بر افغانستان، بیش از ۷۰ هزار شهروند افغان به امریکا منتقل شدند که برای اکثریت آنان برای دو سال اقامت مشروط بشردوستانه داده شده است.

XS
SM
MD
LG