لینک های دسترسی

Breaking News

مارک میلی: هنوز توانایی انجام عملیات در افغانستان را داریم


لوی درستیز عمومی قوای مسلح ایالات متحده می‌گوید که اگر از جانب افغانستان علیه امریکا احساس خطر کنند، توانایی راه اندازی عملیات برای دفع آن را دارند.

جنرال مارک میلی در جلسه استماعیهٔ کمیته خدمات قوای مسلح مجلس سنای ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۱ می (۲۱ ثور) گفت که نظامیان امریکایی هنوز هم فعالیت‌های نظارتی خود را در افغانستان دنبال می‌کنند، اما جزییات بیشتری ارایه نکرد.

آقای میلی گفت: "ما به نظارت خود ادامه داده ایم. من به جزییات چگونگی و میکانیزم آن نمی پردازم. در صورت تهدید از جانب افغانستان، ما قادر خواهیم بود عملیات ضربتی انجام دهیم."

شماری از سناتوران امریکایی از موجودیت گروه‌های تروریستی از جمله داعش و القاعده در افغانستان ابراز نگرانی کردند، اما آقای میلی گفت که آنان هرگز اجازه نخواهند داد که افغانستان باردیگر به پناهگاه امن برای گروه‌های تروریستی مبدل شود.

او گفت: "شما و مردم امریکا باید بدانید که ما به عنوان یک اردو به تعهدات خویش که در هنگام رفتن به افغانستان کرده بودیم متعهدیم و آن تعهدات این بود که اطمینان حاصل کنیم که افغانستان دیگر هرگز به محلی تبدیل نشود که از آنجا بر امریکا حمله صورت گیرد".

جنرال میلی در حالی این اظهارات را بیان می‌کند که طالبان در توافقنامهٔ دوحه در ۲۹ فبروری ۲۰۲۰ متعهد شدند که افغانستان به پناهگاه تروریست‌ها مبدل نخواهد شد و آنان نیز روابط خود با گروه‌های تروریستی را قطع خواهند کرد.

برخی از کارشناسان نظامی می‌گویند که گروه‌های شورشی هنوز هم در افغانستان فعال اند.

صلاح الدین حمیدی، جنرال پیشین اردوی افغانستان، به صدای امریکا گفت: "من معتقدم هیچ تغییری در تهدیدات ایجاد نشده است. در حالیکه طالبان مشغول تشکیل دولت اند، گروه های شورشی دیگر، گروه های تروریستی در افغانستان وجود دارند و مراکز تمویل و سوق و اداره شان در جای خود اند."

نگرانی‌ها در مورد تهدیدات امنیتی در افغانستان در حالی مطرح شده است که حملات و بمب‌گذاری‌های داعش در چندین ولایت افغانستان در ماه گذشته منجر به کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از غیرنظامیان افغان شده است، اما طالبان همواره می‌گوید که داعش در افغانستان حضور فزیکی ندارد.

XS
SM
MD
LG