لینک های دسترسی

Breaking News

کشف 'گور دسته جمعی' در شهر غوطۀ سوریه


عکس آرشیف؛ گور دسته جمعی در شهر رقۀ سوریه که در سال ۲۰۱۸ کشف شد

رسانۀ دولتی سوریه (سنا) گزارش داده است که اردوی آن کشور گور دسته جمعی حدود ۷۰ نفر را در شهر غوطه در نزدیکی دمشق کشف کرده اند.

به گزارش سنا، اجساد موجود در این گور دسته جمعی همه متعلق به غیرنظامیان و قوای امنیتی سوریه است که توسط "گروه‌های تروریست" اعدام شده اند.

به نقل از این گزارش، یک مقام ارشد پولیس سوریه گفته است که کشتار گروهی این ۷۰ نفر ممکن بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ صورت گرفته باشد.

شهر غوطه در شرق دمشق برای کم و بیش شش سال در کنترول جیش الاسلام، گروه شورشی مخالف حکومت سوریه، بود.

قوای حکومتی پس از حملات شدید و ویرانگر بر این شهر که منجر به کشته شدن کم از کم ۱۷۰۰ غیرنظامی شد، شورشیان را مجبور به عقب نشینی از این شهر کرد.

مقام‌های دولتی سوریه به خبرگزاری سنا گفته اند که اکثر قربانیان گور دسته جمعی جدید که زنان نیز شامل آنان است، با طناب بسته شده و سپس به ضرب گلوله به سر شان کشته شده اند.

خبرگزاری فرانسه با نشر این گزارش گفته است که تا کنون نتوانسته است گزارش سنا را با منبع مستقلی تایید کند.

با آنکه شهر غوطه در اثر حملات هوایی و راکتی نیروهای حکومتی سوریه تقریباً با خاک یکسان شد، شماری از باشندگان اصلی این شهر به خانه‌های ویران شان باز گشته اند.

در چند سال اخیر، گورهای متعدد دسته جمعی در سوریه کشف شده است که اکثر آن در ساحاتی پیدا می‌شود که در گذشته زیر کنترول گروه دولت اسلامی (داعش) بوده است.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن گفته است که از آغاز جنگ در سال ۲۰۱۱ در سوریه بیش از ۳۸۰ هزار نفر در آن کشور کشته شده اند و هزاران نفر دیگر ناپدید اند.

تحکیم کنترول حکومت سوریه بر حلب

اردوی سوریه به دنبال باز پس گیری کنترول ده‌ها ساحه در شمال غرب شهر حلب گفته است که عملیات نظامی برای پاکسازی جنگجویان گروه های مسلح مخالف بشار الاسد، رییس جمهور سوریه در هر جایی که باشند، ادامه خواهد داشت.

پیشرفت نیرو های تحت امر آقای اسد در حالی انجام می شود که اردوی سوریه اخیراً توانست کنترول شاهراه «ام پنج» را که حلب را با دمشق وصل می کند، از شورشیان به دست بگیرد، آنچه یک پیروزی بزرگ استراتیژیک برای نیروهای حکومت سوریه تلقی می شود.

در همین حال، عملیات نظامی نیرو های حکومت سوریه با حمایت طیاره های جنگی روسیه، بر ولایت ادلب ادامه دارد.

ادلب آخرین پایگاه بزرگ گروه های مسلح مخالف حکومت بشارالاسد می باشد و ادامه این عملیات نظامی منجر به فرار صد ها هزار غیر نظامی از ادلب شده است.

XS
SM
MD
LG